Kamuoyu.org

Emekli’nin Enflasyon Artışı Yüzde 5

Emekli’nin Enflasyon Artışı Yüzde 5
  • EKONOMİ
  • 05 Ekim 2017
  • Emekli’nin Enflasyon Artışı Yüzde 5 için yorumlar kapalı
  • 194 KEZ OKUNDU

ve Emeklisinin Ocak ayı zammıyla ilgili ipuçları gelmeye başladı. Temmuz-Eylül ayları arasındaki oranına göre yüzde 3.5 yapılması tahmin ediliyor. Eylül ayında gerçekleşen enflasyon oranına göre ise yüzde 5 oranında bir yapılacağı öngörülüyor.

11.5 milyon civarında emeklinin gözü ocak ayında yapılacak zamda. artışları yapılırken belirleyici unsur enflasyon olacak. yılının ikinci yarısındaki enflasyon oranı ise Baü-Kur ve SSK emeklilerinin zam oranını belirleyeceği gibi aynı zamanda emeklilerinin alacağı yüzde 4 lük artışa ilave olarak bir fark olup olmayacağını belirleyecek.

ARTIŞ 212 TL’YE KADAR OLACAK.

Türkiye İstatistik Kurumu Eylül ayı verilerini paylaşınca zamlarla ilgili ipuçları da belirginleşmeye başladı. Hala en yüksek Bağ-Kur ve SSK emeklisi aylık maaşı 4 bin 240 lira seviyesinde. Bu rakam, Ocak ayı zammı yüzde 3.5 olursa 148 liralık bir zamla 4 bin 388 liraya, yüzde 5 olursa 212 liralık bir yükselşile 4 bin 452 liraya bulacak.

MEMURDA ETKİLENECEK

Memurların ve memur emeklilerinin ocak ayında alacakları zam toplu sözleşme ile belirlenmişti. Bu sözleşmeye göre Ocak ayında yüzde 4 oranında bir zam yapılacak. 2017 yılı ikinci yarısında enflasyon oranı yüzde 4’ün üzerine çıkarsa Ocak ayında enflasyon farkı verilecek.  Enflasyon oranı yüzde 3.5 civarında olması durumunda herhangi bir fark olmayacak ancak yüzde 5 olarak belirlenirse Ocak ayında memur ve memur emeklisine enflasyon farkı da verilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ