Kamuoyu.org

Enkazdan Yedi Aylık Bebek Kurtarıldı

Enkazdan Yedi Aylık Bebek Kurtarıldı
  • DÜNYA
  • 22 Ağustos 2017
  • Enkazdan Yedi Aylık Bebek Kurtarıldı için yorumlar kapalı
  • 202 KEZ OKUNDU

Saat 20.57’de yerin 5 km altında gerçekleşen sarsıntıda oluşan 4 büyüklüğündeki ’yı altında bıraktı. Olayda çok sayıda bina yıkıldı ve en az iki kişi hayatını kaybetti. çalışması yapan ekipler tarafından kurtarılan 7 aylık dünya manşetinde yer aldı. Saatler sonra da bir erkek çocuk enkaz içinden çıkartıldı.

İtalya’da Napoli açıklarındaki ’nda meydana gelen 4 büyüklüğündeki deprem 2 kişinin canını aldı.

Deprem olayında enkaz altın kalan 2 kişi hayatını kaybederken Reuters haber ajansı ada sakinlerinin ve turistlerin deprem sırasında panikle dar sokaklara kaçtığını bildirdi. Çok sayıda binanın yıkıldığı depremde Ischia Adası’nda kurtarma ekipleri enkaz altında kalanları kurtarma çalışmalarına başladı. Napoli’den bölgeye gelen ekipler enkaz altından 7 aylık bebeği kurtardı.

ENKAZDAN ÇIKARILDI

Saatler sonra ise bu kez Mattias isimli erkek çocuk enkaz altından sağ çıkarıldı. Enkaz altında yerleri tespit edilen iki küçük kardeşin kurtarma çalışmaları devam ediyor. Hastanelere taşınan yaralıların sayısı ise 40’a ulaştı.

GECEYİ SOKAKTA GEÇİRDİLER

Deprem olayından sonra günün ağarmasıyla hasarın boyutu uluslararası haber ajansları tarafından yayınlandı. Olayda birçok kişinin geceyi dışarıda geçirdiği görülüyor. Deprem nedeniyle elektrik kesintisi yaşandı. Olayın ardından turistler bölgeyi terk etmeye başladı.

Ada sakinlerinden Stefano Di Iorio Euronews’e konuştu, “Casamicciola köyünde bir şok dalga vardı, bu Ischia’ya da sık görülen sarsıntılardan farklıydı. Özellikle hassas sismik bölgede yer alan Casamicciola’da bu şok ciddi zarara yol açtı. Köyün üst kısımlarındaki hasar daha büyük. Bu bölgede 18. yüzyıldan kalma eski evler bulunuyor. Eski semtin durumu çok kötü. Bazı evler tamamen yıkılmış, bazıların da ciddi çatlaklar ve duvar yıkıntıları mevcut” dedi.

OLUŞAN HASARLAR DİKKAT ÇEKTİ

Öte yandan İtalyan Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) tarafından büyüklüğü ilk olarak 3,6 olarak açıklanan, daha sonra ise 4,0’e yükseltilen depremin neden böyle bir hasara yol açtığı tartışılıyor. Uzmanlar yıkımdan büyük oranda kuralsız yapılaşmanın sorumlu olduğunu vurguluyor.

Geçen yıl yaşanan deprem olayında 299 kişi hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra yeniden inşa çalışmaları yavaşlık nedeniyle eleştiri konusu olmuştu. Peduto, “Önlem çalışmaları hükümetin gündeminin merkezinde olmalı” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ