Kamuoyu.org

Erdoğan’dan Trump’a Çok Sert Kudüs Tepkisi

Erdoğan’dan Trump’a Çok Sert Kudüs Tepkisi
  • GÜNDEM
  • 07 Aralık 2017
  • Erdoğan’dan Trump’a Çok Sert Kudüs Tepkisi için yorumlar kapalı
  • 237 KEZ OKUNDU

Yunanistan ziyareti öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip , Başkanı Trump’un Kudüs kararına sert tepki gösterdi. Başkanı’na “Ey Trump sen yapmak istiyorsun? Kime yaranmak istiyorsun? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olurlar. Şu anda yaptığın bu açıklamalar mikser görevi görmeye yöneliktir. Karıştırmaya yöneliktir, barıştırmaya değil.Bu karar bölgeyi ateş çemberine atar. Ben güçlüyüm haklıyım diyorsa yanılıyor” dedi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan‘a gitti.  Esenboğa Havalimanı önünde toplanan vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı  Erdoğan, taşeron düzenlemesi ile işçilerin gelecek kaygılarının giderildiğini anlattı. Erdoğan konuşmasında  ABD‘nin Kudüs kararına da çok sert tepki gösterdi. ‘Amerika Başkanı aslında BM 1980 kararını falan adeta hiçe saymıştır” diyen Erdoğan şunları dile getirdi: “Bugün malum Atina’ya gidiyorum. Görüşmelerimiz var. Oradan da yarın Gümülcine’ye geçecek oradaki kardeşlerimizle bir arada olacağız. Türkiye saat ile dün gece ABD Başkanı Kudüs’le ilgili açıklama yaptı. Amerika Başkanı, aslında BM 1980 kararını falan adeta hiçe saymıştır. Bugüne kadar Amerika ve İsrail’den başka dünyada hiçbir ülkenin 1980 BM kararının dışında, ona aykırı bir adımı olmamıştır. Sadece bu iki ülke burada bu şekilde direnmiştir. Sayın Trump’ın kime yaranmank istediğini anlamak mümkün değil. Burada Sayın Trump, ‘Ben güçlüyüm, öyleyse haklıyım’ diyorsa,  yanılıyor. Güçlü olmak, haklı olmak demek değildir. Haklı olan güçlüdür. Bunu  böyle bilmesi lazım. Burada biz haklıyız.Böyle bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır. Ey Trump sen yapmak istiyorsun? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olurlar. Şu anda sayın Trump’ın bu açıklamaları mikser görevi görmeye yöneliktir. Karıştırmaya yöneliktir, barıştırmaya değil”

‘PAPA VE PUTİN İLE DE GÖRÜŞECEĞİM’

Kudüs, konusunda telefon diplomasisini sürdürdüğünü anlatan Erdoğan şöyle devam etti: “Müslümanların, Hıristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin adeta ibadetgahı olarak görülmüştür bugüne kadar. Ağırlıklı olarak Müslümanların ilk kıblegahıdır. İlk kıblemizdir bizim Mescid-i Aksa. Çarşamba günü İİT dönem başkanı olarak tüm üyeleri İstanbul’da toparlayacağız. Bunun yanında telefonlarla görüşmelerimi sürdürüyorum. Burada sadece İslam ülkelerini  değil hatta Papa’yla da görüşme talebim oldu, onunla da bu akşam veya yarın sabah  görüşeceğiz. Çünkü burası aynı zamanda Hristiyanların da mabedi, onunla da bu  konuyu görüşmem lazım. Sayın Putin’le de görüşmemi yapacağım. Batı ülkeleri,  Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya’yla da görüşmelerimi yapacağım. Çünkü bu  artık sadece Müslümanların değil adeta insanlığın görevidir”

İİT ZİRVESİ SONRASI ETKİNLİKLER PLANLAYACAĞIZ 

Çarşamba günü Kudüs ile ilgili İslam İşbirilği Teşkilatı Liderler Zirvesi’niİstanbul’da toplayacağını söyleyen Erdoğan, “Bu toplantımızdan sonra da bazı etkinlikleri planlama çalışmalarını ayrıca yapıyoruz. Çünkü burada durmak yok, yola devam”dedi.

SARRAF DAVASI

ABD’deki Sarraf davası ile ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kumpasların ardında ve arkasında nelerin olduğunu da son zamanlardaki bu mahkeme sürecinden gayet iyi biliyoruz. Mahkemede dönen dolapları görüyorsunuz. Burada yalan söyledim, filanca rüşvet almadı, tamam da haftalardır aylardır ne ile meşguldü bu insanlar. Şu anda herkesin foyası açık net ortaya çıkıyor. Muameleye de buna göre tabi olacaklar” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ