Kamuoyu.org

Estonya’nın Başbakanı Juri Ratas Ankara’da

Estonya’nın Başbakanı Juri Ratas Ankara’da
  • DÜNYA
  • 16 Ağustos 2017
  • Estonya’nın Başbakanı Juri Ratas Ankara’da için yorumlar kapalı
  • 159 KEZ OKUNDU

Türkiye’de resmi ziyaret için  bulunan Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Estonya’nın Başbakanı ile Başbakan görüşme yaptı.

AB  Dönem Başkanlığı görevini de yürüten Estonya’nın Başbakanı Ratas ’ya geldi. Çankaya  Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım resmi törenle karşıladı. Baş başa ve heyetler arası görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

İki ülkenin ticaret hacminin düşük seviyede olduğunu ve bir Türk şirketinin Estonya’ya yatırım yapacağını açıklayan Yıldırım gelecek yıllarda iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelişeceğini düşündüğünü anlattı.

SON DERECE BÜYÜK MUTLULUK

Ratas şunları dile getirdi: Ankara’da bulunabilmek son derece büyük mutluluk. Estonya bağımsızlığını kazandıktan sonra önemli bir kalkınma adımını attı. Estonya ve Türkiye’nin son derece iyi ve dostane ilişkileri var. NATO’da iki müttefik olarak devam ediyoruz. Bugün göç konusunu ele aldık. AB için çok önemli bir alan olmaya devam ediyor. Türkiye mültecilere ev sahipliği yapıyor. Gaziantep Nizip’teki konteyner şehrini ziyaret ettim. Burada çalışmaları yerinde görmüş oldum. Atılan adımlar gerçekten son derece etkileyici.

Küresel terörizmle mücadelede bu anlamda Türkiye’nin son derece katkısı var. Çok yakın işbirliğine ihtiyaç duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Estonya bu anlamda AB’nin genişleme politikasını destekleyen ülkelerden bir tanesi. Türkiye’yle bu anlamda daha yakın bir işbirliğini gerçekleştirmek istiyoruz.” Türkiye ile AB arasında göçmenler için ödenmesi sözü verilen 3 milyar euro” sorusu üzerine Ratas, “Bunun 800 milyonu tahsis etmiş bulunmaktayız” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ