Kamuoyu.org

Et Yedikten Sonra Yapılması Gerekenler

Et Yedikten Sonra Yapılması Gerekenler
  • SAĞLIK
  • 23 Ağustos 2017
  • Et Yedikten Sonra Yapılması Gerekenler için yorumlar kapalı
  • 221 KEZ OKUNDU

yedikten sonra yapılması gerekenleri anlatıyor.

Et yedikten sonra yapılan fırçalama işlemi Samsun Dişhekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker’e göre yeterli değil. Et yedikten sonra fırçalandıktan sonra ipi veya arayüz düş fırçası kullanarak dişlerin derinlemesine temizlenmesi gerektiğini söylüyor. Bayramlar da şeker ve et tüketimi arttığı için de dişler arasında kalan etler ve şekerli yiyecekler ağız ve sağlığını kötü etkiliyor. Bu gibi sıkıntıların yaşanmaması için Abdullah İlker ipi ve arayüz fırçası kullanmayı tavsiye ediyor.

KÜRDAN ZARAR VEREBİLİR

Diş temizliğinde kürdan kullanımının etkili olmadığını vurgulayan Abdullah İlker, “Dişlerimize sadece bayramlarda değil her zaman özen göstermemiz gerekiyor. Özellikle Kurban Bayramı’nda et tüketimi normal zamanlara oranla oldukça artıyor. Bunla beraber şeker tüketimi de artıyor. Et tüketildiği zaman, et parçaları insanların dişlerinin arasına sıkışır. Dişler arasına giren et parçaları, çalkalamayla veya normal fırçalamayla çıkarılamaz. İnsanlar da bu durumdan rahatsız olur. Bu etleri çıkartmak için ağaçtan yapılan kürdanla devamlı uğraşılır, durur. Kürdan, bazen diş etlerine ve dişlere büyük zarar verebilir. Mümkün olduğunca bunları kullanmaktan kaçınalım” dedi.

DİŞ İPİ VEYA ARAYÜZ FIRÇA KULLANILMALI

Dişler arasında kalan yiyeceklerin ‘arayüz fırça’ ya da ‘diş ipi’ ile temizlenmesi gerektiği söyleyen İlker, “Dişler arasında sıkışan etleri çıkarmak için çok etkili yöntemler var. Halk arasında kullanımı pek bilinmeyen ‘arayüz fırçaları’ var. Bu arayüz fırçaları, 2 diş etinin arasına önden arkaya doğru girerek tek tek temizler. Bütün dişlerin arasında kalan etler ve yiyecekler kolay bir şekilde çıkartılır. Bu işlemin ardından dişler normal fırça ile fırçalanıp, gargara yapıldıktan sonra herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmaz. Arayüz fırçalarını kullanmak istemeyen insanlar ‘diş ipi’ de kullanabilir. Ama diş ipleri de aynı vazifeyi görebilir fakat diş ipleri biraz uğraş gerektirdiği için insanlar kullanmaktan pek hoşlanmıyor. Yiyeceklerin dişlerin arasında kalması, buradaki çürümeyi hızlandırır ve bakterilerin çoğalmasını sağlar. Sağlıklı bir ağız ortamına kavuşmak için diş ipi veya arayüz fırçayla temizlememiz gerekiyor” diye söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ