Kamuoyu.org

Facebook, hedefli reklamlar için veri simsarlarıyla çalışmayı bırakıyor

Facebook, hedefli reklamlar için veri simsarlarıyla çalışmayı bırakıyor
  • TEKNOLOJİ
  • 29 Mart 2018
  • Facebook, hedefli reklamlar için veri simsarlarıyla çalışmayı bırakıyor için yorumlar kapalı
  • 115 KEZ OKUNDU


, üçüncü taraf şirketlerden satın alınan verilerin hedefli reklamlarda kullanımını yasaklıyor


Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, platformunda veren şirketlerin ve gibi veri toplayıcı şirketlerden satın aldıkları kullanıcı verileriyle oluşturmasını engelleyeceğini duyurdu.

Partner Categories adı verilen hedefli reklam türü, şirketlerin Facebook kullanıcılarının internetteki aktivitelerine dair verileri satın alarak, onlar ışığında pazarlama kampanyaları geliştirmesini sağlıyordu.

Bu hamle, Cambridge Analytica veri skandalı sonrasında Facebook’un benimsemeye başladığı daha temkinli veri gizliliği politikasının bir çıktısı olarak dikkat çekiyor.

Şirketler, Experian ve Acxiom gibi veri toplayıcı firmalardan kullanıcıların internet geçmişleri, e-posta adresleri gibi değerli verileri satın alarak Facebook’ta en doğru hedef kitleye reklamlar gösterebiliyordu.

Facebook resmi blog’undan yapılan duyuruda, söz konusu bu reklam yaklaşımının bir endüstri standardı olduğu ancak önümüzdeki 6 ay içerisinde tamamen sona erdirilerek Facebook kullanıcılarının gizliliklerinin korunmasının sağlanacağı belirtildi.

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ