Kamuoyu.org

G-20 için Güvenlik Önlemeri Üst Düzeye Çıkarıldı

G-20 için Güvenlik Önlemeri Üst Düzeye Çıkarıldı
  • DÜNYA
  • 06 Temmuz 2017
  • G-20 için Güvenlik Önlemeri Üst Düzeye Çıkarıldı için yorumlar kapalı
  • 186 KEZ OKUNDU

Almanya’nın kentinde yarından sonra 2 günlüğüne dünyanın en büyük 20 özel ekonomisini ağırlıyor. Kentte olan terör saldırıları ve küreselleşme karşıtlarının nedeniyle alarm verildi. Polis önceki akşam gösteri yapanlara tazyikli su sıkan araçlar ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel‘in ev sahipliğinde yapılacak olan zirveye ABD Başkanı Trump, Rusya Başkanı Rutin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bulunduğu ülkelerinin lideleri katılması bekleniyor.

Haftalardır Süren Plan Ortaya Çıktı

Olan terör saldırıları ve gösterilere karşı 20 bin güvenlik gücü görevlendirilmiş halinde. Liderleri bekleyen küreselleşmeyi karşıtlarının sloganı:’G-20- Cehenneme hoş geldiniz; Hamburg‘a gelecek olan liderlerin özel uçakları ve heyetleri hangi yollarla kullanacağı, güvenliklerinin nasıl olacağını haftalar öncesinde en küçük detayına kadar plan hazırlıkları yapıldı. Önemli başlıklar, gündeminde, küresel ısınma, ticaret bariyerleri, uluslararası kriz gibi önemli bir başlık konusu oldu.

Trump ve ’in Görüşmesi

Bu zirvenin en merak edilen konusu ise toplantıya ilk kez gelecek olan ABD Başkanı . 2015 tarihinde özellikle Paris İklim Anlaşması’ndan Çıkma kararı alan, NATO ile işbirliğini ve serbest ticaret prensiplerinin gözden gözden geçirilmesini istem Donald Trump karşısında merkel ortak bir cephe oluşturmasının yolunu arayacak. Zirvenin en önemli buluşmalarından biri ise Donald Trump ile Putin’in ilk kez yüz yüze görüşmesi olacak. Trump, başkanlık görevine Ocak ayında başlamıştı. Rusyanın ABD seçimlerine Trump lehine müdahale etmesi iddiaları sonucu ise hala devamını sürdürüyor.

Eylemciler; çevreciler, küreselleşme ve yoksulluk karşıtları, barış yanlıları gibi çeşitli gruplardan oluşmaktadır. “G-20’ye hayır. Adalete evet” sloganlarıyla dikkatlerini çekiyorlar. Yaklaşık 100 bin eylemcinin 30 ayrı bir gösteri yapması bekleniyor. Özellikle redikal solcuların eylemleri sert bir darbeye ihtimali üzerinde durulmaktadır. Hamburg’un Altona semtinden bir parkta önceki akşam polis eylemcilere tazyikli su araçları ve gözyaşartıcı gazlarla engellemeye başladı. Sankt-Pauli ve diğer bazı semtlerde sokakları kesen eylemcilere de benzer müdahale yapıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ