Kamuoyu.org

Gerçeği Öğrenen Genç Kız Büyük Şok Yaşadı

Gerçeği Öğrenen Genç Kız Büyük Şok Yaşadı
  • GÜNDEM
  • 11 Temmuz 2017
  • Gerçeği Öğrenen Genç Kız Büyük Şok Yaşadı için yorumlar kapalı
  • 114 KEZ OKUNDU

Üniversiteye hazırlanan Ebrar D, tüm parasını üzerinden reklam kredisi satarak üyelerine kazançtan kar dağıtacağını söyleyen şirkete yatırdı. Ancak şirket 30 bin üyeden topladığı milyonlarca lira ile sırra kadem bastı.

İzmir‘de İnternet üzerinden Reklam kredisi satarak üyelerine kazançtan kar dağıtacağını söyleyen bir şirket, 30 bin üyeden topladığı milyonlarca lira ile sırra kadem bastı. Şirket sahibi olan Zeynel Okan B. kayıplara karışırken geçmişte adı titan ve saadet zinciri olarak bilinen kazanç sistemine dahil olan mağdurlardan Ebrar D. (19) Yeni Asır’a karşı konuştu. Ebrar D. öğretmeninden bürokratına çok sayıda kişinin şirkete üye olduğunu belirterek, “Sadece bizim 5 bin liraya yakın zararımız söz konusu. Kısa yoldan kazanç elde edeceğiz diye sisteme girdik ama dolandırıldık” diye konuştu. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığıyla suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Ebrar D. şirketin nasıl işlediği ve hangi yolla para kazandığının ayrıntılarını anlattı.

Türkiye‘de son yıllarda artan saadet zincirlerine bir yenisi daha ‘de eklendi. Yeni Asır’ın haberine göre İzmir’de geçtiğimiz Ocak ayında sosyal medya ve İnternet reklamları üzerinden üyelerine kar dağıttığı yönünde sloganla kurulan Epitelyum İnternet Reklamcılık İnşaat Turizm Gıda Danışmanlık Şirketi, Haziran ayında kapısına kilit vurarak kayıplara karıştı. Şirket sahipleri, üyeler tarafından yatırılan değeri milyonları bulan paraları kendi hesaplarına çekerek telefonlarını kapattı, sırra kadem bastı. İşte o şirketin yarattığı mağdurlardan Adanalı lise öğrencisi Ebrar D. konuştu.

Hortladı

‘Hayallerimi Çaldılar’

Üniversiteye girmeye hazırlanan Ebrar D. şirkete ailesine yük olmamak için girdiğini ve 4 bin 956 liralık ödeme yaptığını söyledi.
Şirketin hayallerini çaldığını söyleyen Ebrar D. “Benim gibi çok sayıda mağdur var. Hatta birçoğu devlet memuru. Rezil olmamak için şikayetçi bile olamıyorlar. İnsanların kıt kanaat biriktirdiği paraları aldılar” diye konuştu

Kazanç Vaadi

Sistemin kredi usulüyle işlediğini söyleyen Ebrar D, “Aldığımız her bir kredinin bedeli 177 lira. 177 lirayı ödedikten sonra o sahip olduğumuz reklam kredisinin getirisi günlük 75 kuruşa denk geliyor. Ben toplam bedeli 4 bin 956 lira olan 28 kredi satın almıştım. Ancak aralarında 30 bin liralık kredi alan insanlar da vardı. Bu aldığımız her krediden kazanç alacağımızın hayalini kuruyorduk. Bununla ilgili hiçbir kazancımız olmamasıyla birlikte verdiğimiz paralar da buhar olup uçtu” dedi.

Göz Boyama

Şirket yetkililerinden olan Zeynel Okan B’nin İzmir’in Bayraklı ilçesinde lüks ofis kiraladığını kaydeden Ebrar D, “Bu yolla hepimizin gözünü boyadılar. Şirket sahiplerinin lüks ofiste olduklarını görünce onlara inancımız arttı. Bu nedenle sürekli tanesi 177 lira olan reklam kredilerinden almaya başladık” diye konuştu.

Ebrar D. “Ödeyeceğiz” Dedi

Şirket yetkililerine ilk başlarda telefonla ulaşabildiklerini söyleyen Ebrar D, “Bize şirketin İnternet reklamcılığı yaptığını ve bunun karşılığı olarak bizim de kazanacağımızı söylediler. Ancak yaptığımız ödemelerin karşılığı olan taahhütlere kimse uymadı. Zeynel Okan B. hakkında bimeraracılığıyla suç duyurusunda bulunduk. Ancak hiçbir adreste gözükmedikleri için bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Biz bunlar tarafından kandırıldık, başkası kandırılsın istemiyoruz” dedi.

6 Ayda Hızla Büyüdüler

Şirkete Adana‘dan üye olduğunu söyleyen Ebrar D, “Saadet zinciri sayesinde 6 ayda o kadar hızlı büyüdüler ki Edirne‘den Ardahan‘a kadar her ilde üyeleri oldu. Hatta aralarında öğretmenlerden üst düzey bürokratlara kadar devletin her kademesinden kişi üye oldu” dedi. Öte yandan İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin yapılan şikayetler sonrası harekete geçtiği öğrenildi. ekipleri Zeynel Okan B. başta olmak üzere şirket yöneticilerini her yerde arıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ