Kamuoyu.org

HiddenMiner casus yazılımı, telefonlarda gizli madencilik yapıyor!

HiddenMiner casus yazılımı, telefonlarda gizli madencilik yapıyor!
  • TEKNOLOJİ
  • 30 Mart 2018
  • HiddenMiner casus yazılımı, telefonlarda gizli madencilik yapıyor! için yorumlar kapalı
  • 119 KEZ OKUNDU


Yeni bir Android zararlı yazılımı tespit edildi. Bu yazılım, Android kullanıcılarından habersiz olarak kripto para madenciliği yapıyor!


Dijital güvenlik şirketi Trend Micro tarafından paylaşılan bir rapor, Android kullanıcıları için önemli bir güvenlik zafiyetini ortaya koydu. Rapora göre, ismi verilen yeni bir mevcut ve bu Android kullanıcılarından gizli olarak telefonda kripto para madenciliği yapıyor.

Monero isimli dijital para için madencilik yapan bu zararlı yazılım, herhangi bir sınır veya komutla engellenmediği için telefonun ömrünü bitirene kadar korsan madencilik faaliyetlerine devam ediyor.

En sonunda durum öyle bir hal alıyor ki, telefonun CPU’su ve bataryası tamamen tükenmiş oluyor. Aslında bu Android dünyasında bir ilk de değil. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan Loapi isimli zararlı yazılım, benzer bir korsan madencilik faaliyet yapmış ve 48 saat içerisinde bir telefonun arka pilinin şişerek patlamasına neden olmuştu.

HiddenMiner ismi verilen casus yazılımın da benzer sonuçlara ulaşması muhtemel. Trend Micro’nun bu ismi vermesinin nedeni ise, bu yazılımın tespit edilmesinin oldukça zor olması. Telefonlarında büyük bir performans kaybı ve yavaşlama hisseden Android kullanıcılarının yapabileceği en iyi şeyse, telefonlarını tamamen temizleyecek bir format atılması olacaktır.

 

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ