Kamuoyu.org

İlhan Cihaner'i gözaltına aldıran Osman Şanal'a AİHM'den ret

İlhan Cihaner'i gözaltına aldıran Osman Şanal'a AİHM'den ret
  • GÜNDEM
  • 27 Mart 2018
  • İlhan Cihaner'i gözaltına aldıran Osman Şanal'a AİHM'den ret için yorumlar kapalı
  • 111 KEZ OKUNDU

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince (), Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner'in gözaltına alınmasına yönelik karar veren "Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) üye olmak" suçundan tutuklu eski Erzurum savcısı 'ın, tedbiren tahliye talep ettiği başvurusu reddedildi.
İlhan Cihaner'i gözaltına aldıran Osman Şanal'a AİHM'den ret

CHP İstanbul Milletvekili Cihaner ile emekli Orgeneral Saldıray Berk’in de aralarında bulunduğu 14 sanığın “Ergenekon terör örgütü üyeliği” suçundan yargılanıp beraat ettikleri davanın savcılarından olan ve “FETÖ’ye üye olmak”, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklanan eski savcı Şanal, AİHM’e başvuruda bulundu.

Başvurusunda, cezaevinde tek kişilik odada tutulduğunu belirten Şanal, tek kişilik oda uygulaması sonucu psikolojik rahatsızlık yaşadığını, ilaç kullanmaya başladığını ileri sürdü.

Havalandırmaya tek başına çıkarıldığını, spor ve kültürel etkinliklerden yararlandırılmadığını iddia eden Şanal, tek kişilik odada tutulmasının sağlığını sıkıntıya soktuğunu, bu durumun işkence ve kötü muamele yasağına aykırı olduğunu ileri sürerek ihlal teşkil eden bu eylemlerin sona erdirilmesine yönelik tedbir kararı verilmesini talep etti.

AİHM, Şanal’ın başvurusuna yönelik hükümetten görüş istedi.  Adalet Bakanlığı tarafından gönderilen görüşte, başvuranın tutuklandıktan sonra değişik hastanelerde muayene ve tedavi edildiğine dair bilgiller paylaşıldı. Görüşte ayrıca Şanal’ın sağlık durumuna ilişkin bilgi de verildi.

Şanal’ın tutulduğu odanın fiziki şartlarının uluslararası standartların üzerinde olduğunu ortaya koyan belgelerin sunulduğu görüşte, tutukluluk süresince gazete gibi yayınlara ulaşabilen başvuranın, yakınları tarafından ziyaret edilebildiği de belirtildi.

Görüşte, Şanal’ın, Anayasa Mahkemesine yaptığı benzer nitelikteki talebin reddedildiği hatırlatıldı.  İddiaları ve Adalet Bakanlığı tarafından sunulan görüşleri değerlendiren AİHM, Şanal’ın tedbiren tahliyesini istediği başvurusunun reddedilmesine karar verdi.

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ