Kamuoyu.org

İlişkiler gerildi: AB hemen çıkarma yaptı

İlişkiler gerildi: AB hemen çıkarma yaptı
  • DÜNYA
  • 28 Mart 2018
  • İlişkiler gerildi: AB hemen çıkarma yaptı için yorumlar kapalı
  • 119 KEZ OKUNDU

Avrupa Birliği () Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Sırp yetkili Marko Djuric'in 'da gözaltına alınmasına ilişkin, "Dün yaşananlar asla tekrarlanmamalı. AB, barışın olgun ve iradeli bir yaklaşımla korunmasını bekliyor." dedi.
İlişkiler gerildi: AB hemen çıkarma yaptı

Kosova ile arasındaki ilişkilerin gerilmesi üzerine ani kararla ’ın başkenti Belgrad’ı ziyaret eden Mogherini, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Vucic ile Mogherini’nin, Kosova-Sırbistan diyaloğunun barış içerisinde sürdürülmesi ve sorunların çözülmesi adına yeni yöntemlerin bulunması gerektiği konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

Kosova’da dün yaşanan olayın kendisini üzdüğünü vurgulayan Mogherini, yaşananların asla tekrarlanmaması gerektiğinin altını çizerek, “AB, barışın olgun ve iradeli bir yaklaşımla korunmasını bekliyor.” diye konuştu.

Açıklamada ayrıca, Sırbistan’ın AB üyelik yolunda istikrar ve barışı koruması gerektiği ifadesine yer verildi.

SIRP LİSTESİ, KOSOVA HÜKÜMETİNDEN ÇIKIYOR

Öte yandan, gün içinde Vucic ile bir araya gelen Djuric, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Priştine’de gözaltına alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kendisini darbettiklerini belirten Djuric, “Birileri Kosova-Sırbistan diyaloğunu anlamsız hale getirmeye ve uzlaşmaya giden tüm yolları kapatmaya çalıştı. Kendileri hukuk ve adaletten korkuyorlar ve inanın şu anda bile huzurlu olduklarını düşünmüyorum. Zira Kosovalı Sırpların yılmayacaklarını anladılar.” dedi.
Kosovalı Sırpların en büyük partisi Sırp Listesi Başkanı Goran Rakic de düzenlediği basın toplantısında, Kosova hükümetini terk edeceklerini ifade ederek, “Bu kararımızı Cumhurbaşkanı Vucic’e de ilettik. Kendisi her zaman olduğu gibi aldığımız kararları destekleyeceğini belirtti.” diye konuştu.

Kosova’da bulunan 10 Sırp belediyesinin yarın ortak meclis oturumu düzenleyeceğini söyleyen Rakic, Brüksel Antlaşması’nın beşinci yıl dönümünde, söz konusu antlaşmanın en önemli hükümlerinden biri olan “Sırp Belediyeler Birliğinin” kurulması için gereken adımların atılacağını kaydetti.

Balkanlarda yüksek gerilim: Gözaltına alındı ortalık karıştı

Kaynak: Hürriyet

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ