Kamuoyu.org

Irak Hükümeti İki Bölgeyi de Ele Geçirdi

Irak Hükümeti İki Bölgeyi de Ele Geçirdi
  • DÜNYA
  • 22 Ağustos 2017
  • Irak Hükümeti İki Bölgeyi de Ele Geçirdi için yorumlar kapalı
  • 146 KEZ OKUNDU

şehrini ’den geri almak isteyen hükümeti kent sınırları içinde bulunan iki bölgenin ele geçirildiğini duyurdu.

Yetkililer, Irak güçlerinin kent merkezine 3.5 kilometre mesafeye ulaştığını da açıkladı. Irak Başbakanı Haydar El İbadi yaptığı açıklamaya göre kentte 2000 civarında IŞİD militanı olduğu düşünülüyor. Bunun yanı sıra nüfusunun büyük çoğunluğunu etnik Türkmenlerin oluşturduğu Telafer’de 10 – 40 bin arasında sivilin bulunduğu tahmin ediliyor. Harekatın üçüncü gününde IŞİD mevzilerinden Irak güçlerine top ateşi yapıldığı da belirtildi.

HAREKET HAFTALARCA DEVAM EDEBİLİR

Iraklı Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi’nin (Halk Seferberlik Güçleri) sözcüsü Ahmed al-Assadi, kente dahil Al-Kifah and Al-Nur bölgelerinde kontrolün tamamıyla sağlandığını açıkladı.

Kenti alabilmek için harekatın haftalarca sürebileceği belirtildi. Diğer taraftan Birleşmiş Milletlerin yaptığı açıklamaya göre harekatın başladı günden beri binlerce kişinin kenti terk ettiği duyurdu. Uluslararası Göç Örgütü’nün oluşturduğu acil durum kamplarına ilk iki günde 3 binden fazla kişinin sığındığı açıklandı.

AMAÇ TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAMAK

Savunma Bakanı Jim Mattis de üçüncü gününe giren harekatta değerlendirmelerde bulunmak için Bağdat’a gitti.

Jim Mattis,”Şu anda temel amacımız Irak’ta IŞİD’I yenilgiye uğratmak ve Irak’ın toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak” dedi. Bunun ardından Mattis, Musul harekatında, Irak güçlerinin kayıplarına ilişkin de bilgi verdi. Mattis, Bağdat ziyaretinin ardından Erbil’e geçerek burada Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile de görüşecek.

BAĞIMSIZLIK REFERANDUMUNA KARŞI

ABD, 25 Eylül tarihinde yapılacağı açıklanan bağımsızlık referandumuna karşı çıkıyor. ABD’nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk de “IŞİD’e karşı yürütülen savaş devam ederken yapılacak bir bağımsızlık referandumunun sonuçları felaket olabilir” dedi.

Brett McGurk, ABD önderliğindeki koalisyona katılan tüm devletlerin referendum konusunda aynı görüşte olduğunu da açıkladı.

Suriye sınırına bağlanan ikmal hattında yer alan kent bir dönem IŞİD için büyük stratejik önem taşıyordu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ