Kamuoyu.org

Işınlanma Gerçek Oldu!

Işınlanma Gerçek Oldu!
  • BİLİM TEKNİK
  • 13 Temmuz 2017
  • Işınlanma Gerçek Oldu! için yorumlar kapalı
  • 300 KEZ OKUNDU

Yolu filmlerinde sık sık izleyicinin karşısına çıkan ‘ışınlanma’ teknolojisi, yavaş ancak emin adımlarla gelişiyor…

Uzay Yolu filmlerinde sık sık izleyicinin karşısına çıkan ‘ışınlanma‘ teknolojisi, yavaş ancak emin adımlarla gelişiyor. BBC Türkçenin haberine göre son olarak Çinli bilim insanları, Dünya’nın yörüngesine bir fotonu ışınlamayı başardıklarını açıkladı.

Yapılan duyuruda, 500 kilometre uzaklıktaki bir uydusuna fotonun başarıyla ışınlandığı belirtildi. Işığın temel birimi olan partiküllere adı veriliyor. Başarıyla sonuçlanan deney ile dünya ve uzay arasındaki ilk kuantum veri ağı da kurulmuş oldu.

Nasıl Oluyor

Kuantum ışınlaması maddenin enerjiye dönüştürülerek uzay-zamanda hareket ettirilmesi olarak tanımlanıyor. Kuantum ışınlamasında foton çiftleri kullanılıyor. Foton çiftleri arasındaki mesafe ne olursa olsun, bir tanesinin gösterdiği tepki diğerini de etkiliyor. li bilim insanlarının gerçekleştirdiği son ışınlama ise bugüne kadarki en uzun mesafeli kuantum ışınlaması olarak kayda geçmiş durumda.

Ne İşe Yarayacak?

Çin, başarıyla sonuçlanan deneyin ‘kuantum interneti için ilk adım’ olduğunu duyurdu. Partiküllerin fiziksel temas olmaksızın veri aktarımı gerçekleştirebildiği kuantum internetinin, hayata geçtiğinde veri aktarım hızında da devrim niteliğinde bir gelişme olacağı ddüşünülüyor. Kuantum ışınlamasının tıp alanında da kullanılabileceği teorisi üzerinde duruluyor. Gelecekte, organları oluşturan partiküllerin ışınlama yoluyla kopyalanarak veri halinde depolanması ve ihtiyaç duyulduğunda bu veri depolarındaki organ parçacıklarıyla tedavilerin yapılabileceği üzerinde duruluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ