Kamuoyu.org

İspanya’da tarihi gün! Dünyanın gözü kulağı Katalonya’da

İspanya’da tarihi gün! Dünyanın gözü kulağı Katalonya’da
  • DÜNYA
  • 10 Ekim 2017
  • İspanya’da tarihi gün! Dünyanın gözü kulağı Katalonya’da için yorumlar kapalı
  • 206 KEZ OKUNDU

Yerel kabine toplandı, büyük baskı altındaki Katalan lider ’un bağımsızlığı ilan etme yada sembolik bir açıklamada bulunma olasılığı yüksek.

’nin devlerinden ve Fransa ’nın bağımsızlığını desteklemediklerini ve buna karşı olduklarını duyurdu.

Dünya ve Avrupa‘nın gözü-kulağı bugün ‘nın özerk bölgesi Katalonya‘da. Salı günü çok önemli bir açıklama yapacağını duyuran Katalan lider Carles Puigdemont, kabinesiyle kritik bir toplantı yapıyor.

Toplantıya, uluslararası haber ajansları yoğun ilgi gösteriyor. Çok sayıda fotoğraf dünyaya servis edildi. Kentte güvenlik önlemleri de üst seviyede. Yerel polis gücünün rögar kapaklarını açıp kontrol etmesi dikkat çekti.

Akşam üstü kürsüye çıkacak Carles Puigdemont’un konuşmasında neler söyleyeceği merakla bekleniyor. Katalan liderin ilan etme ihtimali bulunuyor.

48 saat süre var

Ancak bir milletvekili, ‘ye Puigdemont’un tek taraflı bağımsızlık yerine sembolik bir konuşma yapacağını söyledi.

Katalan lider bağımsızlık ilan etse de etmese de milletvekillerinin önünde 48 saatlik bir süre başlayacak. Bu iki günde parlamento bağımsızlık ilan edebilir.

Belediye Başkanı Ada Calou da, Katalan lider Puigdemont’tan bağımsızlık ilan etmemesini istedi.

AB’den arka arkaya mesajlar

Katalonya halihazırda ikiye bölünmüş durumda. Bir tarafta bağımsızlık isteyenler var, diğer tarafta ise İspanya’dan ayrılmaya karşı çıkanlar. Hafta sonu bağımsızlığa karşı çıkan binlerce insan, sokaklara döküldü.

Madrid yönetimi, tek taraflı bir bağımsızlık ilanı halinde Katalonya’nın özerkliğini askıya alacağını daha önce duyurmuştu.

Avrupa Komisyonu, bugün yaptığı açıklamada taraflara diyalog çağrısı yaptı.

’nin (AB) devleri Fransa ve Almanya da, bağımsızlığa karşı olduklarını duyurdu. Fransa, bağımsız bir Katalonya’yı tanımayacağını açık bir şekilde ilan etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ