Kamuoyu.org

İsrail’in Gözaltıları Sürüyor

İsrail’in Gözaltıları Sürüyor
  • GÜNDEM
  • 26 Temmuz 2017
  • İsrail’in Gözaltıları Sürüyor için yorumlar kapalı
  • 100 KEZ OKUNDU

Batı Şeria’daki El Halil’de gözaltılara karşı çıkan aile üyeleri ile polisi arasındaki arbedelere ait görüntüler ortaya çıktı.

Kudüs’teki kutsal mabed Mescid’i Aksa‘yı Filistinlilere kapatarak dünya çapında tepki çeken İsrail, operasyonlarına devam ediyor.

İsrail polisi, işgal altında tutulan Batı Şeria‘daki El Halil kentinde bazı Filistinlileri gözaltına aldı.

Reuters  ajansı, gözaltıyı durdurmaya çalışan aile üyelerinin polislerle mücadelesini gösteren fotoğraflar servis etti.

Anadolu Ajansı ise, El Halil’deki Ebu Receb ailesine ait eve Yahudi yerleşimciler tarafından el konulduğunu bildiriyor. Akşam saatlerinde askerlerin korumasında eve gelen yerleşimciler, ellerindeki belgeleri gösterip aileyi binadan çıkardı.

El-Halil’deki Eski Şehir bölgesinde yaklaşık 600 Yahudi yerleşimci yaşıyor ve yerleşimciler 1500 İsrail askeri tarafından korunuyor.

İsrail ile arasında 1997’de yapılan anlaşma ile kent H1 ve H2 olmak üzere iki kısma ayrıldı. İçinde Harem-i İbrahim’in de bulunduğu Eski Şehir H2 olarak tasnif edilmiş ve İsrail askerlerinin kontrolüne bırakılmıştı.

Geri adım attılar ancak…

Gelen tepkiler üzerine ’ya koyduğu metal dedektörleri kaldıran Tel Aviv yönetimi, 28 milyon dolar harcayarak bu kez kutsal mabedin etrafına güvenlik kameraları koyuyor. Hiçbir önlemi kabul etmeyeceklerini belirten Filistinliler, ’nın dışında namaz kılıyor.

Türkiye, İsrail’e Mescid-i Aksa krizinde en sert tepki gösteren ülke konumunda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tel Aviv yönetiminin kutsal mabedi Müslümanların elinden almaya çalıştığını söyledi. İsrail’den gelen açıklamalara ise bugün Dışişleri Bakanlığı resmi yanıt verdi.

Tel Aviv yönetimi, geçen hafta Cuma namazı çıkışında Filistinlilere saldırmış ve üç gösterici yaşamını yitirmişti.

14 Temmuz’da başlayan gerilim, bu yıl İsrail-Filistin arasındaki en kanlı dönem olarak kayıtlara geçti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ