Kamuoyu.org

İstanbul’a Sağanak Yağış! Gündüz Geceye Döndü

İstanbul’a Sağanak Yağış! Gündüz Geceye Döndü
  • GÜNDEM
  • 20 Kasım 2017
  • İstanbul’a Sağanak Yağış! Gündüz Geceye Döndü için yorumlar kapalı
  • 198 KEZ OKUNDU

’da etkisini arttırdı. Şu sıralar hava aniden karardı. İstanbul’da dışarıya bakanlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Gündüz resmen geceye döndü.

Öte yandan Prof. Dr. Şen’den çok ciddi geldi: “Öğleden sonra hava iyice soğumaya başlayacak ama sıcaklık gündüz 8-9 derecenin  altına düşmez. Şiddetli yağış öğlen saatlerinden itibaren başlar, bu gece devam  eder. Yağmur yarın öğleden sonra kesilir. 20 saatlik bir yağış görünüyor” “Öğleden sonra beklenen yağış nedeniyle sıcaklar da düşerek mevsim normallerinin  altına inecek. Yağışa dikkat etmek, tedbir almak lazım. İstanbul gibi  metropollerde, betonlaşmış şehirlerde su baskınları yapar”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay  Bilimleri Fakültesi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan  Şen, öğlen saatlerinde başlaması beklenen ve yaklaşık 20 saat sürecek yağışın,  kentte su baskınları yapabileceği uyarısında bulundu.

Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tekirdağ ile Marmara Denizi  üzerindeki bulutların öğlen saatlerinde İstanbul’u etkileyerek şiddetli yağışa  neden olacağını söyledi.

Sonbaharın son günlerinde İstanbul’un artık soğumaya başladığını dile  getiren Şen, “Öğleden sonra hava iyice soğumaya başlayacak ama sıcaklık gündüz  8-9 derecenin altına düşmez. Şiddetli yağış öğlen saatlerinden itibaren başlar,  bu gece devam eder. Yağmur yarın öğleden sonra kesilir. 20 saatlik bir yağış  görünüyor. Sıcaklık gece de 6 dereceye kadar düşer. Şu an için dolu ve kar  görünmüyor.” dedi.

 – “Havalar artık ısınmayacak”

Prof. Dr. Orhan Şen, genel olarak kentteki hava durumunun mevsim  normallerinde seyrettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Ancak şiddetli yağışlar beklenmeyen bir durumdur. Bu beklenmedik  durum da her zaman olabilir. Sıcaklıklar da mevsim normallerinde. Kasım ayında  İstanbul’da ortalama sıcaklık 14 derece civarında. En düşük de 8 derece. Öğlen  beklenen yağış nedeniyle sıcaklar da düşerek mevsim normallerinin altına inecek.  Yağışa dikkat etmek, tedbir almak lazım. İstanbul gibi metropollerde,   betonlaşmış şehirlerde su baskınları yapar. ”

Şen, artık havaların ısınmayacağını dile getirerek, 10-15 günlük  sürede de kar yağışının beklenmediğini, aralık ayı sıcaklıklarının ise 10-12  derece civarında öngörüldüğünü kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ