Kamuoyu.org

İstanbul'daki milyonluk mirasa çökmüşler! 22 daire, bina, nakit…

İstanbul'daki milyonluk mirasa çökmüşler! 22 daire, bina, nakit…
  • GÜNDEM
  • 29 Mart 2018
  • İstanbul'daki milyonluk mirasa çökmüşler! 22 daire, bina, nakit… için yorumlar kapalı
  • 98 KEZ OKUNDU

’da, sahte belgelerle 88 yaşında hayatını kaybeden Hatice Güzin Göllü’nün banka hesaplarındaki 2 milyon TL’yi çeken, 25 milyon TL değerindeki gayrimenkullerine el koyan ve aylık 60 bin TL’lik kira gelirlerini toplayan çetesi Mali polisin düzenlediği operasyonla çökertildi.  Sahte evlatlık ve veraset ilamı kararının çetenin kaportacı üyesi adına hazırlandığı belirlendi.
İstanbul'daki milyonluk mirasa çökmüşler! 22 daire, bina, nakit...

Hatice Güzin Göllü, yıllarca bugünkü isimleriyle Okmeydanı Eğitim ve Araştırma ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde doktor olarak çalışmıştı. Göllü, 16 Aralık 2015’de hayatını kaybetti. Yasal mirasçısı yoktu ancak geride hatırı sayılır bir mal varlığı bırakmıştı.

Kadıköy’deki Merdivenköy Mahallesi’ndeki Güzin Sitesi’nde 22,  Kadıköy Moda Caddesi’nde bir dairesi vardı. Cafer Ağa Mahallesi’ndeki bir binanın 3’te 1  hissesi de Göllü’ye aitti. Göllü’nün vefatı, kendisini tanıyan bazı kişileri hareketlendirmişti. Noter Baş Katibi Ayhan K., Ahmet K., Tamer O. ile Murat G., mirası ele geçirmek için plan yaptı.

SAHTE EVLATLIK BELGESİ HAZIRLADILAR

Polisin tespitlerine göre; Göllü vefat ettikten sonra çetenin üyesi Ahmet K. adına 1980 yılında hazırlanmış gibi gösterilen sahte bir “Evlatlık Belgesi” düzenlendi. Çete, 1980 yılında görevde olan bir hakimin ve Göllü’nün sahte imzaları ile hazırlanan “Sahte Evlatlık Belgesi” ile Doktor Göllü’den kalan dairelerin 60 bin TL’lik kiralarını topladı. Kira parasıyla yetinmeyen çetenin bir sonraki hedefi Göllü’nün banka hesapları oldu.

Çete, sahte evlatlık belgesi hazırladığı Ahmet K.’ya bu kez yasal mirasçı olduğunu belirten sahte veraset ilamı hazırladı. Çete bu sahte belgelerle, Göllü’nün farklı bankalardaki hesaplarında bulunan 1 milyon 902 bin TL ve 80 bin doları çekti.

Aldıkları kira ve bankalardan aldıkları paralarla lüks bir yaşam sürmeye başlayan çete üyeleri, bu kez Göllü’nün 25 milyon TL değerindeki gayrimenkullerine göz dikti. Çete üyeleri, sahte belgelerle daireleri tek tek üzerlerine geçirdi.

İMZALAR SAHTE ÇIKTI

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar üzerine çeteyi mercek altına aldı. Evlatlık belgesinde ismi ve imzası kullanılan hakimin emekli olduğu belirlendi. “Akıl sağlığı yerindedir” raporu alınan emekli hakimden imza örneği alındı. Vefat eden Doktor Hatice Güzin Göllü’nün 1974 ve 1980 yılları arasında çalıştığı hastanelerdeki imza ve el yazısı örnekleri de bulundu. Belgedeki yazı ve imzalar Polis Kriminal Laboratuvarında karşılaştırıldı. “Evlat Edinme” kararındaki imzaların sahte olduğu saptandı. Mahkeme veraset ilamı kararı belgesinin de sahte olduğu anlaşıldı.

Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, yapılan tespitlerin ardından, İstanbul ve Sakarya’da 6 adrese yaptığı baskınlarda, sahte belgeleri hazırladığı belirlenen Noter Baş Katipliği ve uzlaştırıcılık yapan Ayhan K., sahte mirasçı olan kaportacı Ahmet K., hukuk bürosu çalışanı Murat G. ve tercüme bürosu sahibi Tamer O’yu gözaltına aldı. 

Soruşturma kapsamında Göllü’nün tüm mal varlıklarına tedbir konulurken, 4 kişinin “Resmi Belgede Sahtecilik” ve “Nitelikli Dolandırıcılık” suçlamasıyla sorguya alındığı bildirildi.

Kaynak: Hürriyet

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ