Kamuoyu.org

İşte AKM’nin Yerine Yapılacak Yeni Proje.

İşte AKM’nin Yerine Yapılacak Yeni Proje.
  • GÜNDEM
  • 06 Kasım 2017
  • İşte AKM’nin Yerine Yapılacak Yeni Proje. için yorumlar kapalı
  • 296 KEZ OKUNDU

’nin yerine yapılacak yeni proje tanıtıldı! İşte ilk görüntüler

Taksim’de bulunan Kültür Merkezi’nin (AKM) yerine yapılacak opera binasının tanıtımı Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle tanıtıldı. Yeni AKM’nin yerine yapılacak opera binasının ilk görüntüleri yayınlandı.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep yeni AKM’nin 2019 yılının ilk çeyreğinde açılacağını duyurdu. Erdoğan, proje kapsamında AKM’nin önü ile birlikte Taksim Meydanı’nın araç trafiğine kapatılacağını açıkladı.

“Yeni  Atatürk Kültür Merkezi Projesi”nin tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un ev sahipliğinde düzenlenen tanıtım toplantısına, Cumhurbaşkanı ve  Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ,milletvekilleri, belediye başkanları, aralarında sanatçılar Orhan Gencabay, Ajda Pekkan’ın da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda “Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi”nin tanıtıldığı bir video ve fotoğraflar gösterildi.Projeyi Mimar Murat Tabanlıoğlu yaptı. Programın başında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Bale Sanatçıları Serkan Kocabebek ve Erdal Erdoğan salonda bulunanlara kısa bir opera gösterisi sundular.

AKM

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 15 YIL ÖNCE BAŞLAMALIYDI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan projenin detaylarını açıkladı. Yeni AKM’nin 2019 yılının ilk çeyreğinde açılacağını duyuran Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:  Bugün projesinin tanıtım toplantısını  yaptığımız Atatürk Kültür Merkezi’nin yeni dönemin sembol eserlerinden biri  olacağına inanıyorum ve Taksim Meydanı inşallah çok daha farklı hale geliyor, çok  daha zenginleşiyor. AKM maalesef talihsiz bir mekandır. İlk gündeme geldiğinde  1930’larda başlayan macerası yaklaşık  40 yıl sonra fiziki gerçekleşme sonuçlanabilmiştir. Yangın felaketiyle kapılarını tekrar kapatmak zorunda kalmış, 1977 yılanda yeniden açılmıştır. Depreme dayanıksız olduğu ortaya çıkmasına kadar hizmet vermiştir. 2007 yılından itibaren  çeşitli vesilelerle  farklı birimlerce yapılan incelemeler  bu binanın artık kullanılamayacağını göstermiştir. Tüm veriler  bu binanın yıkılıp yeniden inşasına karşı gösterilen direnişini kültür sanat hassasiyetinden değil ideolojik saplantılardan kaynaklandığını gayet iyi biliyoruz. Protestolar davalar kampanyalar onca kavga gürültünün ardından  sonunda bilimin, aklın, mantığın yoluna girilmiştir. AKM’nin yıkılarak, yeniden inşa süreci başlamış oluyor.

ÇOK ÜZGÜNÜM…

Türkiye 10 yıl  önce yapması gereken bir işe ancak bugün başlayabiliyor. Bundan dolayı çok  üzgünüm. Çünkü çoktan biz AKM’yi bitirmiş ve milletimizin hizmetine sunmuş  olacaktık. Ekranları başında izleyen tüm milletime sesleniyorum. Ülkemizin  kaybettiği bu 10 yılın hesabını kim verecek? Çünkü bu engellemeyi yapanların  sırtlarında yumurta küfesi yok. Kaybettikleri hiçbir şey de yok. Sadece ülkemize  kaybettirdikleri var.

AKM’nin yeniden inşasına karşı çıkan  zihniyetle Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesini engellemeye çalışan  anlayış aynıdır. Ülkede taş üstüne taş koydurmamayı maharet sanan, bunun için sistemin açıklarını, tüm zaaflarını kullanan, hatta dışarıdan da ciddi destek alan, adeta  kurumsallaşmış bir lobi var.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu gün bu lobiyi tespit ve  teşhir ettik.
Başbakan olduk, bu lobinin Türkiye’nin  her işinde, her yerinde aynı faaliyeti gösterdiğini gördük. Cumhurbaşkanı olduk,  Avrupa’dan Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanında yine aynı lobinin  uzantılarıyla karşılaştık. AKM’nin yeniden inşasına karşı çıkan zihniyetle  Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesini engellemeye çalışan anlayış aynıdır.  İstanbul’da inşa ettiğimiz yeni havalimanı ve diğer büyük projelerimizi  engellemek için uğraşan güçlerle Suriye ve Irak’taki operasyonlarımızı sabote  etmeye çalışan eller de aynıdır

Biz proje tanıtım töreninde bir arada bulunduğumuz AKM’nin yeniden inşası konusunda da sabırlı bir duruş sergiledik. Hedeflerimizden de taviz vermeden işte bugüne geldik. Daha işlevsel bir şekilde inşa edilecek yeni Atatürk Kültür Merkezi’nden  en çok yıllardır bu  projeyi sabote etmek için uğraşanların yararlanacağını da biliyorum. Fakat  onların yanlış yolda gidiyor olmaları, bizi doğru işler yapmaktan alıkoyamazdı,  alıkoyamaz. Nitekim benzer görüntülere Marmara’dan Avrasya Tüneli’ne ve Yavuz  Sultan Selim Köprüsü’nden Osmangazi Köprüsü’ne kadar nice projelerde şahit.

“2019’UN İLK ÇEYREĞİNDE BİTİRECEĞİZ”

 AKM’nin inşallah 2019 ilk  çeyreğinde bitecek. Zaten mermerlerine varıncaya kadar her şey bunuldu. Şu uygundur, şu değildir gibi hazırlıkları yaptık.Çünkü eğer  işimize sahip çıkmazsak bunun sonucunu yakalamak da mümkün değildir. Buna sahip  çıkacağız. Bu izim için olmazsa olmaz, adeta bir süreç. Nasıl ki Harbiye’deki  kongre merkezini 17 ayda yerin dibine girerek bitirdiysek, inşallah burayı da  kısa zamanda bitireceğiz.

TAKSİM MEYDANI DA  YAYALAŞTIRILACAK

Taksim Meydanı’nda inşallah araçları da  görmeyeceğiz. Gümüşsuyu’ndan geliş ve araçlar oradan yerin altından Mete  Caddesi’nden Taşkışla’ya doğru devam edecek. Dolayısıyla Atatürk Kültür  Merkezi’nin önünde bir araç trafiğini görmeyeceksiniz. Aynı şekilde Marmara  Oteli’nin önünde de bir araç trafiği görmeyeceksiniz. Orada da yine yerin altına  almak suretiyle tamamen yayalaştırılmış bir Taksim Meydanı’nı göreceksiniz.  Dolayısıyla Taksim Meydanı’nın bu yayalaştırma süreci, yeni peyzaj  düzenlemeleriyle birlikte meydana farklılık kazandıracak, farklı bir zenginlik  getirecek.

İnşallah 2 bin 500 kişi içerde programları izleyecek ama bunun dışında da dışarda dev ekrandan inşallah halkımız meydanda gelecek, icabında çimlerin üzerinde bankların üzerinde ekrandan orayı izleme imkanı bulacak. Dünyada gelişmiş ülkeler meydanlarıyla anılır. Hepsinin kendilerine has dev meydanları vardır. Bizim maalesef bu tür meydanlarımız hep yok edildi, yok oldu. İnşallah Taksim yeniden o özelliğine kavuşacak ve bu trafiğin tamamen yer altına alınmasıyla Taksim Meydanı inşallah ortaya çıkacak.

 

İşte Yeni AKM'den İlk Görüntüler

ANKARA’DA DA  BENZER ADIM ATILACAK…

Yeni bazı adımlar Ankaramızda da atacağız. Orada da yine bu tür meydanlarımıza kavuşacağız. Bunlar aynı zamanda örnek hale gelecektir. Bunu kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Proje üretemeyenlerin milleti hedef alan tavırları ise içinde bulundukları çaresizliğin ifadesidir.

Çalışsalar, terleseler, dirsek çürütseler bütün sorunlar çözülecek. Türkiye taklit seviyesinin bile gerisinde bir kültür üretimine mahkum edilmiştir. Bugün biz de muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefini isabetli buluyor ve ona sahip çıkıyoruz. Projenin ilk AKM’nin tasarımcısı olan Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu tarafından yapılacak olması tarihten güç alınarak yüründüğünün ifadesidir. Burada tüm halkımızın, milletin gelip programları izlediği bir yer olacak.

Tabii binanın kendisi kadar burada ortaya  konulacak kültür-sanat faaliyetlerinin zenginliği de önemli. Burada belli bir  elitin gelip programları izlediği bir yer olmayacak. Burada tüm halkımızın,  milletin gelip bu programları izlediği bir yer olacak.

YENİLENEN AKM’NİN ÖZELLİKLERİ

Daha önce 1300 kişilik olan AKM yenilendikten sonra 2500 kişilik büyük bir opera salonuna kavuşacak. Bu büyük salon her operada olduğu gibi doğal bir akustiğe sahip olacak. Diğer konser salonları, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, tasarım dükkanları ve bunların arasında yer alan kafeler ve restoranlar gibi ikincil mekanları, daha etkin hizmet verebilecekleri şekilde, senelerce atıl kalmış olan depo ve otopark alanında, tamamen baştan kurgulandı. Mevcut AKM’ye eklenecek yeni binada ise 800 kişilik tiyatro salonu, 1000 kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema, 250 kişilik oda tiyatrosu, sergi salonu, kütüphane, 885 araçlık otopark bulunuyor.    

Zemin ve birinci kattan fuayelerin birleşmesi vasıtasıyla birbirlerine ve nihayetinde ana binaya bağlanan alçak yapılardan oluşan bu ikincil üniteler sokak seviyesinde, kolay erişilebilir, bağımsız mekanlardan ibaret olacak.

İçinden geçilen kültür merkezi sokağı boyunca, bahsedilen tüm fonksiyonlara ait mekanlar sokağın etrafında, çeşitli kotlarda konumlanacak. AKM tek bir binadan, geniş kapsamlı, büyük bir komplekse dönüşecek.

Bu yeni planda, Atatürk Kitaplığı ve Teknik Üniversite’nin yer aldığı kongre vadisi yönünde ikinci bir meydan oluşacak. Yeni oluşan bu kademeli binaların üzerinde ise bir park yer alacak. 

BOĞAZA NAZIR RESTORAN 

Binanın eski Boğaz panoramasına tamamıyla açık en üst noktasında ise bir restoran yer alacak. İkinci köprüden Tarihi Yarımada’ya uzan bir manzaraya sahip bu yeni buluşma mekanı artık izleyicilerin erişimine açık, Boğaz’ın görülebileceği, keyifli bir bekleme noktası olacak.

AKM’nin yapımı sayesinde elde edilecek tartışmasız kültürel artı değerin yanı sıra malzeme kullanımında gösterilen özenle Türkiye menşeili tercihler yapılarak üretim ve ekonomiye katkı söz konusu olacak.

Mümkün olan her uygulama için, özellikle zeminlerde, doğal malzeme kullanılacak. Binanın içi ve çevresi için sanatçılarla birlikte çalışılacak, ortaya çıkacak olan sanat eserleri de binanın önemli bir parçası olacaktır. Yenilenen Atatürk Kültür Merkezi İstanbul’un 365 gün kullanılan yeni bir kültür mekanı olacak.

İşte Yeni AKM'den İlk Görüntüler

AKM’NİN TARİHİ VE YENİLENME SÜRECİ

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi, ilk olarak 1930 yılında opera olarak projelendirildi; ancak bu proje uygulanmadı. Yeniden hazırlanan projenin inşaatına ise 1946 yılında İstanbul Belediyesince başlanıldı. Kaynak yetersizliği nedeniyle tamamlanamayan inşaat, 1953 yılında 6165 sayılı Kanunla Hazineye devredildi. 1956 yılında proje, Bayındırlık Bakanlığınca “Kültür Merkezi” olarak revize edildi.Bayındırlık Bakanlığında görevli mimar Hayati Tabanlıoğlu gözetiminde tamamlanan inşaat 1969 yılında, “İstanbul Kültür Sarayı” adıyla hizmete açıldı. 1970 yılında sahnelenen bir oyun sırasında çıkan yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelen bina, onarımlar sonucu 1977 yılında ikinci kez hizmete açıldı.Bakanlığımızın talebiyle hazırlanan, binanın betonarme taşıyıcı sisteminin dayanımı hakkındaki Sakarya Üniversitesi’nin 15.05.2007 tarihli raporunda takviye edilmesi gerektiği bildirildi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hakkında Kanun kapsamında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından imzalanan protokol çerçevesinde 28.06.2009 tarihinde tamirat ve tadilat işi ihalesi yapıldı. Yapılacak işler Koruma Kurulu tarafından da onaylanmasına rağmen Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası’nın açtığı dava sonucu İstanbul 9. İdare Mahkemesi, 16.12.2009 tarihinde, dava konusu Koruma Kurulu Kararı’nın ve eki avan projenin iptaline karar verildi.

Bunun üzerine, Kültür Merkezi’nin mevcut hali ile korunması, sadece güçlendirme, tamirat ve tadilat yapılmasına ilişkin projeler hazırlandı. 09.04.2012 tarihinde “İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Güçlendirme, Tadilat ve Tamirat İşleri” işinin ihalesi gerçekleştirildi.

Binada söküm işleri tamamlandıktan sonra, İTÜ İnşaat Fakültesince yapılan inceleme sonucu tahribatın beklenenin üzerinde olması üzerine 23.05.2013 tarih ve 101321 sayılı Bakanlık Makamı Olur’ları doğrultusunda ikinci bir emre kadar işin durdurulmasına karar verildi. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi ve müştemilatının bulunduğu alanın, mülkiyeti birden çok kamu idaresine ait taşınmazlardan oluşması nedeniyle, bu alanda bulunan kamu kurumlarına ait parseller 2017 yılında birleştirildi. Mimar Murat Tabanlıoğlu, Atatürk Kültür Merkezi yerine öneri olarak hazırladığı “Kültür ve Sanat Merkeziö avan projesini, 09.10.2017 tarihli dilekçesi ekinde Bakanlığımıza sunmuştur. İstanbul II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 20.10.2017 tarihli ve 5785 sayılı kararı ile Atatürk Kültür Merkezi cephe görünüşünü, fonksiyonunu ve ismini koruyacak yeni avan projeyi uygun bulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ