Kamuoyu.org

İsviçreden Sonuç Çıkmadı

İsviçreden Sonuç Çıkmadı
  • DÜNYA
  • 07 Temmuz 2017
  • İsviçreden Sonuç Çıkmadı için yorumlar kapalı
  • 123 KEZ OKUNDU

İsviçre’nin Crans-Montana kasabasına günlerdir devam edilen Kıbrıs görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı. Dışişleri Bakanı 5 saat süren toplantının ardından sonra açıklamasında “Tüm çabalara rağmen bir sonuca varılamadı. Dürüstlükle bağdaşmayan adımlar gördük” dedi.

Cenevre’nin Crans Montana kasabasında 10 gün içerisinde yapılan Kıbrıs konferansı başarısızlıkla sonuçlandı. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi‘nin, “Bir çözümde sıfır asker sıfır garanti olmalı” yaklaşımı nedeniyle tıkandı. ve Rum Kesimi, Birleşmiş Milletler Genel ’in yaptığı tüm çabasına rağmen sürecin ilerlemesine yönelik adım atmadı.

Bunun üzerine açıklama yapan Guterres, “konferansın sonuçsuz kapandığını” söylediğini belirtti. Dışişleri Bakanı da, “Türkiye‘nin yapıcı katkısı üzerine bir sonuç elde edilmediğini” belirtti. Liderler ve garantör ülke temsilcileri ile yaklaşık 6 saat yemekte bir araya gelen Guterres, süreci kurtarmak için diplomasını yaptı. Rum lider bir ara baskıdan bulanarak masadan kalmak istedi. Tüm bunlar yaşandığı yemek masasında bir ilerleme sağlanmadı.

Basına açıklama yapan Guterres, “Kıbrıs Konferansı herhangi bir sonuca varılmadan sona ermiştir. İki toplumun liderlerine teşekkürlerimi ve takdirlerimi, kuzeyde ve güneydeki tüm Kıbrıslılar için dileklerimi sunarım.  İki tarafın pozisyonları yakından görmek için her türlü çabayı gösteren Barth Eide başkanlığındaki BM ekibine de takdirlerinin devamını sunarım. Ne yazık ki bir çözüm mümkün olamamıştır ve konferans bu uzun süreç soruna bir çözüme getiremeden kapanmıştır” dedi.

Genel Sekreter Konferansı Sonlandırdı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Kıbrıs sorununa öz ve kalıcı bir çözüm bulma çabalarının başarısız olduğunu belirterek, “Maalesef bütün çabalara rağmen çözüme ulaşılmadı” dedi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres‘in verdiği çalışma yemeğinin tamamlanması üzerine basın toplantısı düzenleyen Mevlüt Çavuşoğlu, TC ve KKTC heyetleri olarak her türlü yapıcı yaklaşımlarını göstermelerine rağmen karşılık bulamadıklarını belirerek, gerek TC içinde gerekirse KKTC ile değerlendirme yaparak bundan sonra atılacak adımları karar alınacağını belirtti. Rum-Yunan tarafının sıfır asker, garanti yaklaşımının kabul edilmediğini ifade eden Müvlüt Çavuşoğlu, Genel Sekreter’in konferansı üzerine sonlandırdığını kaydetti.

B Planı mı Geliyor?

Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu sonuç BM iyi niyet misyonu parametreleri içerisinde bir çözümün imkansızlığını ortaya koymuştur. Artık bu konu üzerine ısrar etmenin anlamı yoktur” dedi. Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu açıklaması, KKTC ve Türkiye’nin Kıbrıs sorunun çözülmesi için bir B planına mı geçeceği yorumları vurgulandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ