Kamuoyu.org

Japon Ajinomoto Şirketin Tamamına Sahip Oldu

Japon Ajinomoto Şirketin Tamamına Sahip Oldu
  • EKONOMİ
  • 18 Ağustos 2017
  • Japon Ajinomoto Şirketin Tamamına Sahip Oldu için yorumlar kapalı
  • 141 KEZ OKUNDU

Japonya’nın önde gelen şirketlerinden Kükre ’nın tamamını satın aldı.

Kükre Gıda’nın yüzde 50’sine sahip olan Ajinomoto 181 milyon lira ödeyerek kalan hisseleri de satın aldı ve şirketin tamamına sahip oldu.

Geçtiğimiz dönemlerde Ajinomoto Türkiye’nin önde gelen gıda markalarından Bizim Mutfak ürünlerini üreten Örgen Gıda’yı Ülker’den satın almıştı.

Ajinomoto Örgen Gıda CEO’su Sinan Altun, “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz satın alma işlemleri ile Ajinomoto olarak Türkiye’ye 500 milyon liradan fazla yatırım yapmış olduk. Ajinomoto’nun yaygın global ağı ve Ar-Ge gücü ile Türkiye’yi 5 yıl içinde önemli bir üs haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Japonya’da 1909 yılında kurulan ve bugün dünyanın en büyük gıda şirketleri arasında yer alan Ajinomoto, Türkiye’de yatırımlarla büyümeyi hedefliyor” denildi ve şu bilgiler verildi:
“Ajinomoto, 2013 yılında Kemal Kükrer markasıyla sirke, nar ekşisi gibi sıvı sosları üreten Türkiye’nin köklü firması Kükre Gıda A.Ş.’nin yüzde 50 hisselerini satın aldı.”
“Daha sonra 15 Kasım 2016 tarihli Hisse Satış Sözleşmesi ile hazır çorba, bulyon, yemek harçları, puding, krem şanti, çikolatalı sos gibi ürünleri bulunan Bizim Mutfak markasının üreticisi Örgen Gıda’nın hisselerini Ülker’den alan Ajinomoto, 17 Ağustos 2017’de imzalanan sözleşme ile Kükre Gıda’nın kalan hisselerinin de sahibi oldu.”
“181 milyon TL’ye gerçekleştirilen satın alma ile Ajinomoto, Türkiye’nin en önemli gıda üreticileri arasına girdi.”

Altun, Türkiye’deki yatırım ve büyüme hedefleri doğrultusunda güçlü ve emin adımlarla yürüdüklerini belirterek, şunları söyledi:
“Ajinomoto, 108 yıllık köklü geçmişi, yaygın global ağı ve 1700 kişinin çalıştığı güçlü Ar-Ge departmanı ile bugün dünyanın en önemli ve en büyük gıda üreticileri arasında yer alıyor.”
“Ajinomoto’nun bugüne kadar 500 milyon TL’den fazla yatırım yaptığı Türkiye’de çok büyük hedefleri var.”
“Yaptığımız yatırımlarla alanımızda Türkiye’nin en büyük gıda firmalarından biri olduk. Yeni yatırımlarla bu kapasitemizi artırarak ve zenginleştirerek çok daha iddialı bir konuma ulaşacağız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ