Kamuoyu.org

Japonya’da Kendinizi Koruyun Çağrısı

Japonya’da Kendinizi Koruyun Çağrısı
  • DÜNYA
  • 29 Ağustos 2017
  • Japonya’da Kendinizi Koruyun Çağrısı için yorumlar kapalı
  • 232 KEZ OKUNDU

’nin yeni bir füze denemesi yaptığı, fırlatılan füzenin ’nın üzerinden geçerek denize düştüğü bildirildi. ordusu da  ’nin, doğu yönünde bir füze fırlattığını söyledi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Japon halkını korumak için en büyük çabayı sarf ettiklerini söylerken, hükümet füzenin menzili içinde kalan bölgelerde yaşayanlardan “önlem” almalarını istedi. Kuzey Kore, füze denemelerine yönelik artan uluslararası baskılara rağmen, yeni bir balistik füze denemesi gerçekleştirdi. Japonya hükümeti, Kuzey Kore’den fırlatılan balistik füzenin, Japonya‘nın kuzeyini aştıktan sonra, karaya yaklaşık 1180 km mesafede denize düştüğünü açıkladı. Japonya devlet televizyonu NHK, füzenin ’daki ’nun doğusuna düştüğünü ve herhangi bir zarara neden olmadığını duyurdu.

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore‘nin başkenti ’ın yakınından fırlatılan füzenin 2700 km mesafe katettiğini ve 550 km yüksekliğe ulaştığını açıkladı. Yerel saatle sabah 05:58’de fırlatılan füzenin vurulması için Japonya tarafından herhangi bir çabaya girişilmediği belirtildi. Japonya Başbakanı , Japon halkını korumak için en büyük çabayı sarf ettiklerini söylerken, hükümet füzenin menzili içinde kalan bölgelerde yaşayanlardan “önlem” almalarını istedi. Kuzey Kore’nin başkenti ile Hokkaido arasındaki mesafe kuş uçuşu yaklaşık 1500 km.

Japonya Kabine Genel Sekreteri Yoshihide Suga, Kuzey Kore’nin son füze denemesinin kendilerine tehdit oluşturduğunu ve Tokyo’nun buna sert şekilde cevap vereceklerini söyledi. Suga füze denemesinin Birleşmiş Milletler kararlarını açıkça ihlal ettiğini belirterek “, Güney Kore ve diğer ülkelerle birlikte çalışarak, doğru zamanda uygun cevabı vereceğiz” dedi. Japon medyası füzenin denize düşmeden önce 3 parçaya ayrıldığını duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı Pentagon da, Pyongyang’ın Japonya’nın üzerinden geçen bir füze fırlattığını doğruladı. Pentagon Sözcüsü Robert Manning olayla ilgili olarak bilgi topladıklarını, füzenin ABD için bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

Kuzey Kore, cumartesi günü de kısa menzilli 3 balistik füze fırlatmıştı

Öte yandan Güney Kore ve ABD’nin, Kuzey Kore tehdidine yönelik ortak askeri tatbikatı sürüyor. Güney Kore’deki Ulchi-Freedom Guardian tatbikatına 17 bin 500 ABD ve 50 bin Güney Kore askeri katılıyor. Kuzey Kore’nin füze denemelerini hızlandırması ve bunun karşılığında ABD’nin askeri müdahalede bulanabileceğine yönelik açıklamaları, Ağustos ayı başında bütün dünyada gerilimin artmasına yol açmıştı. Son olarak Kuzey Kore devlet medyası, ülkenin lideri ‘un ABD’ye bağlı Guam adasına füze saldırısı planını şimdilik ertelediğini duyurmuştu. Kuzey Kore, geçen ay kıtalar arası balistik füze fırlatmasından bu yana Büyük Okyanus’taki ABD toprağı Guam Adasını vurma tehdidinde bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ