Kamuoyu.org

Katar, Şartlı Diyalog’u Reddetti

Katar, Şartlı Diyalog’u Reddetti
  • DÜNYA
  • 31 Temmuz 2017
  • Katar, Şartlı Diyalog’u Reddetti için yorumlar kapalı
  • 160 KEZ OKUNDU

, 4 Arap ülkesinin ablukayı kaldırmak için ilettiği “şartlı ” teklifini reddetti.

Katar Dışişleri Bakanı es-Sani, dört Arap ülkesinin ‘şartlı diyalog‘ teklifini reddetti. Dün ’de toplanan dört ülkenin Dışişleri Bakanları, Katar ile diyalog kurulması için yeni bir teklifte bulunmuşlardı.

“ABLUKA ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ”

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, ülkelerine yönelik ablukanın uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini söyledi. Katar merkezli yayın kuruluşu Al Jazeera‘ya konuşan es-Sani, “Abluka uygulayan ülkeler bunun illegal olduğunu kabul etmemekte ısrar ediyor” dedi.

4 ARAP ÜLKESİ KATAR’A ATILABİLECEK ADIMLARI GÖRÜŞMÜŞTÜ

Suudi ArabistanBahreynBirleşik Arap Emirlikleri ve Mısır; Katar’dan, diyalog öncesi tüm taleplerini kabul etmelerini istiyordu. Dün Bahreyn’de bir araya gelen dört ülkenin dışişleri bakanları, Katar’a yönelik atılabilecek adımları görüşmüştü.

“ŞARTLI DİYALOG” TEKLİFİ YAPMIŞLARDI

Toplantının ardından bir açıklama yapan Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, “Katar ile diyaloga hazır olduğumuzu burada açıklıyoruz” demiş ve eklemişti: “Bu, Katar’ın terörizmi ve aşırılığı fonlamaya son verme konusundaki istekliliğine, diğer ülkelerin içişlerine karışmamasına ve 13 maddelik talep listemize yanıt vermesine bağlıdır.”

13 MADDELİK LİSTEDE TÜRK ÜSSÜNÜN KAPATILMASI VAR

4 ülkenin Katar’a ilettiği 13 maddelik talepler arasında ülkenin Müslüman Kardeşleri desteklemeye son vermesi, TV kanalı Al Jazeera’yı ve ülkedeki Türk askeri üssünü kapatması gibi talepler bulunuyordu.

Katar ise bu talep listesinin “kabul edilmemesi için hazırlandığını” savunuyordu.

EKONOMİK YENİ YAPTIRIMLAR YOLDA İDDİASI

Öte yandan Londraz merkezli Al Hayat gazetesi, Pazar günü adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde, 4 ülkenin Katar ekonomisini kademeli olarak etkileyecek yaptırımlar uygulamaya başlama kararı aldığını açıklamıştı. Şu anda bu ülkeler hava, kara ve deniz sınırlarını Katar’a kapatmış ve Katarvatandaşlarının ülkelerine girişini engellemiş durumda. Gıdada büyük oranda dışa bağımlı olan Katar’ın gıda tedarikinde sorun yaşamaması için Türkiye ve İran ülkeye uçakla gıda göndermeye başlamıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ