Kamuoyu.org

Kim Jong Un konsere gitti, barış rüzgarları esti

Kim Jong Un konsere gitti, barış rüzgarları esti
  • DÜNYA
  • 01 Nisan 2018
  • Kim Jong Un konsere gitti, barış rüzgarları esti için yorumlar kapalı
  • 122 KEZ OKUNDU


Yonhap haber ajansı, lideri ’un Güney Koreli grubun ülkesinin başkenti Pyongyang’da verdiği konsere eşiyle birlikte katıldığını duyurdu


Güney Kore ile Kuzey Kore arasında yaşanan gelişmelere bir yenisi eklendi. 11 Güney Koreli meşhur pop müzisyeninin yer aldığı, 150’den fazla kişiden oluşan sanat topluluğunu dinleyen Kim Jong Un, Güney Koreli bir sanat topluluğunu dinleyen ilk Kuzey Koreli lider oldu.

Güney Kore’nin ünlü pop şarkıcıları ve grupları on yıldan beri ilk kez nisan ayında iki ülkenin liderlerinin buluşması öncesi Kuzey Kore’ye ziyarette bulundu. Güney Koreli sanatçılar Pyongyang’da samimi bir havada karşılandı.

Geçtiğimiz günlerde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşen ve önümüzdeki günlerde ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelmesi beklenen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile de bir araya geleceği açıklandı.

İki liderin 27 Nisan’da iki ülke arasındaki silahsızlandırılmış bölgede bulunan sınır köyü Panmunjom’da buluşacakları açıklandı.

İki ülkenin liderleri 1950-1953 yılları arasında gerçekleşen Kore Savaşı’nın ardından yalnızca iki kez 2000 ve 20007’de bir araya gelmişti. İki liderin buluşma kararı iki ülkenin üst düzey heyetlerinin sınırda yaptığı toplantı sonrasında geldi.

Kore yarımadası 1945’te ABD destekli Güney ve Sovyetler Birliği destekli Kuzey olarak ikiye bölünmüş, 1950’de patlak veren savaş iki Kore’yi birbirinden keskin bir şekilde ayırmıştı.

İki Kore arasında, Güney Kore’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’ndan bu yana sıcak rüzgarlar esiyor. Kuzey Koreli üst düzey bir delagasyon, Kış Olimpiyatları’na katılmış, olimpiyatların ardından Güney Koreli bir heyet de Pyongyang’da Kim Jong-un’u ziyaret etmişti.

İki liderin görüşmesinde ana gündem maddesinin Kuzey Kore’nin nükleer programı olması bekleniyor.

 

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ