Kamuoyu.org

Kimliklerde Yeni Dönem. Çocuğunuza İsim Verirken Artık.

Kimliklerde Yeni Dönem. Çocuğunuza İsim Verirken Artık.
  • GÜNDEM
  • 20 Ekim 2017
  • Kimliklerde Yeni Dönem. Çocuğunuza İsim Verirken Artık. için yorumlar kapalı
  • 163 KEZ OKUNDU

Çocuğunuza vereceğiniz isim artık 3 adı geçemeyecek ve kimliğe yazılırken kısaltma yapılmadan yazılmak zorunda. bildirimi artık sözlü beyanla da yapılabilecek. Kanunuyla bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarısı artık bunu gerektiriyor.

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı. Yasayla birlikte doğum bildirimi ve çocuğa konulan isimlerde de yeni düzenlemeler yapıldı. Doğum bildirimi sözlü beyanla da yapılacak. Çocuğa konulan isim, 3 adı geçmemek üzere ve kısaltma yapılmadan yazılacak.

Çocuğa konulan isim 3 adı geçemeyecek

Sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimi nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılacak. Her sözlü beyanda mülki idare amirinin emri ile aile hekimlerince beyanların doğruluğunun araştırılması zorunlu olacak. Doğum bildirimi, veli, vasi, kayyım, bunların bulunmaması halinde çocuğun büyükanne, büyükbaba veya ergin kardeşleri ya da çocuğu yanında bulunduranlar tarafından yapılacak. Çocuğa konulan isim, 3 adı geçmemek üzere ve kısaltma yapılmadan yazılacak.

Yurt dışındaki doğum bildirimleri, yabancı makamlardan alınan resmi belge veya raporun dış temsilciliğe verilmesi ile yapılacak. Doğum bildiriminin dış temsilciliğe bizzat yapılamaması halinde, yabancı makamlardan alınan resmi belge veya rapor ile çocuğa konulan adın belirtildiği dilekçenin, ana ve babanın bilgilerini gösteren belgelerle dış temsilciliğe gönderilmesi suretiyle de yapılabilecek.

Ölü doğan çocuklar aile kütüğüne yazılmayacak. Bir doğumda birden ziyade doğan çocuklar Doğuş sırasıyla yazılacak.

Kaynak: Milliyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ