Kamuoyu.org

Klimalar İnsan Sağlığını Olumsuz Etkiliyor

Klimalar İnsan Sağlığını Olumsuz Etkiliyor
  • SAĞLIK
  • 23 Ağustos 2017
  • Klimalar İnsan Sağlığını Olumsuz Etkiliyor için yorumlar kapalı
  • 250 KEZ OKUNDU

Yaz günlerinde artan hava sıcaklığı ve daha fazla hissediliyor. Bu yüzden klimalara olan talep artıyor. Klimaların yanlış kullanımı insan sağlını olumsuz etkiliyor.  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, insanları çarpmalarına ve mikrobuna karşı önlem almaları için uyardı.

Klimalar ortam havasındaki nemi yoğunlaştırarak su olarak dışarı atar ve ideal ısıda ortamı soğutmaya yararlar. Sadece uygun bakım ve kullanımını bilmek gereklidir. Ortam ısısı için ideal olanı 23-24 derece, nem oranını da %50 civarında tutulmalıdır. Sistemdeki suyun bakımı ve temizliği yapılmayan klimalar mikropların ürediği bir ortam oluşturur.

ÖNLEM ALINMASI GEREKİYOR

Kapılı ortamlarda çalışan ve sürekli klimaya maruz kalan kişiler bir anda dış ortama çıktıklarında ya da kişi terliyken klima ortamına ani giriş yaptığında klima çarpma olayıyla karşı karşıya kalırlar. Bu yüzden terli kişilerin vücut ısısı düştükten sonra klimayı çalıştırmaları gerekiyor. Bunun yanında ateş yükselmesi, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, göğüs ağrısı, halsizlik,  mide bulantısı, ishal, kulak rahatsızlığı ve yüz felci gibi sıkıntılı durumlar klima çarpması sonucu olabilen bulgulardır. Bu gibi tehlikelerden korunmak için klimanın hava üfleme panellerinin doğrudan üzerinize gelmesini engellemelisiniz. Belirli aralıklarla açık havaya çıkmakta klimanın yarattığı göz kurumaları önlenebilir.

ve nemli yaz günleri; bronş astımı, KOAH gibi kronik akciğer hastalığı olanları daha olumsuz etkiler. Bu kişilerde vücuttan artan sıvı kaybı ve doğrudan sıcağın etkisiyle hava yolu darlığının artması nefes alıp vermeyi zorlaştırır, göğüste sıkışma hissine neden olabilir. Bu gibi şikayetler hastaneye yatışa neden olabilir.

KLİMA MİKROBU

Nemli ortamda yaşamayı seven gibi mikroplar klima sisteminde bulunan nem su ortamlarında yaşarlar. Klima ile oluşan havanın solunmasıyla beraber bu gibi mikropla akciğerlere yerleşerek zatürreye neden olabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ