Kamuoyu.org

Korkulan Oluyor! İsrail Sınırında Teyakkuz Emri!

Korkulan Oluyor! İsrail Sınırında Teyakkuz Emri!
  • DÜNYA
  • 21 Kasım 2017
  • Korkulan Oluyor! İsrail Sınırında Teyakkuz Emri! için yorumlar kapalı
  • 233 KEZ OKUNDU

’in Suudi ’la işbirliği yaptığını itiraf etmesi Ortadoğu’yu sarstı, Lübnan Genelkurmay Başkanı askerlerinden hazır olmalarını istedi.

Ortadoğu’da Kasım ayı başından bu yana Suudi arabistan- hattında zirveye çıkan gerilimde, arada kalan Lübnan çıkış yolu arıyor.

Başbakan Saad Hariri’nin Riyad’da istifa etmesiyle girilen türbülansta son olarak İsrail Suudi Arabistan‘la gizlice görüştüğünü ve İran‘a karşı birlikte hareket edebileceklerini açıkladı.

Bunun üzerine Lübnan’dan  İsrail’e karşı hamle geldi. Genelkurmay Başkanı Joseph Avn, güney sınırındaki askerlere teyakkuz emri verdi. General Avn Twitter mesajında İsrail tehditlerine vurgu yaptı.

ve müttefikleri, Lübnan’daki Hizbullah‘ı etkisiz hale getirmek için  yönetimini köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.  ve ‘taki bilek güreşini kazanan İran ise, müttefikinin arkasında duruyor.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’a karşı Suudilerle birlikte hareket ettiklerini hafta başında söylemişti.

Düğmeye basan isim Trump!

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ise, geçen hafta Suudi İlaf gazetesine röportaj vermiş ve “İran’a karşı Suudi Arabistan ve diğer ılımlı Arap ülkeleriyle tecrübe ve istihbarat paylaşmaya hazırız” demişti. Bir Suudi Arabistan gazetesine röportaj veren ‘ilk’ İsrail Genelkurmay Başkanı olan Eisenkot, yeni planın  Başkanı Donald Trump tarafından sahaya sürüldüğünü de eklemişti.

Tel Aviv ve Riyad yönetimleri, İran’a karşı ortak endişeleri paylaşıyor ve ‘ın Suriye ve Irak’ta istediğini elde etmesi bölgede yeni denklemlerin habercisi.

Saad Hariri’nin istifası, Yemen‘den Riyad’a füze fırlatılması gibi üst üste yaşanan gelişmeler üzerine, İran ve Suudi Arabistan Kasım ayı içerisinde birçok kez birbirlerini savaşla tehdit etti. Günlerce Suudi Arabistan’da kalan Hariri, hafta sonu ‘ya geçti ve Çarşamba günü ülkesine dönüyor. Beyrut ve Tahran yönetimleri, Hariri’nin Suudilerin baskısıyla istifa ettiğini ve günlerce rehin tutulduğunu savunuyor.

Bitmeyen bilek güreşi

Beyrut’tan gelen sinyaller, Hariri’nin yerine ağabeyi Baha Hariri’nin geçeceğini gösteriyor. Uzmanlar, Hariri’nin istifasını, İran lideri Ruhani’nin Lübnan’da hiçbir kararın İran olmadan alınamayacağına dair sözlerine doğrudan bir yanıt niteliğinde olduğunu belirtiyor.

İran, halihazırda Suudi Arabistan’la iç savaş ülkesi Yemen’de doğrudan mücadele içerisinde.

Lübnan, son dönemde Hizbullah’ın Yemen ve Suriye savaşındaki artan rolü nedeniyle İran ile Suudi Arabistan arasında kaldı. Ülkedeki Hizbullah ve diğer Şii gruplar İran yanlısı politikalara destek verirken, buna karşılık Başbakan Hariri ve diğer Sünni partiler ise Suudi Arabistan eksenli bir siyaseti öne çıkarıyordu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ