Kamuoyu.org

Küçük işletmelerde 5S uygulaması

Fatih KARCI

Fatih KARCI

  • Fatih KARCI
  • 09 Temmuz 2017
  • Küçük işletmelerde 5S uygulaması için yorumlar kapalı
  • 4.404 KEZ OKUNDU

Pek çok küçük işletmeyi değiştirmeyi amaçlayan 5S metodolojisi; maliyet baskısını azaltma konusunda çözüm sunmaktadır.

Yalın üretim, şirketlerinde verimsizlikleri belirleme ve iyileştirme veya ortadan kaldırma imkânı sunar. 5S Toplam Verimlilik Yöntemidir. Kalite kontrolü ve gereksiz iş prosedürlerinin büyük oranda küçültülmesi ve işletmenin verimlik çalışmalarında başarılı sonuçlar elde etmesi üzerine kuruludur.

5S, firmalarda kaliteli bir çalışma ortamı oluşturmak ve iş sürekliliğini sağlamak için geliştirilen bir tekniktir

5S Metodolojisi şu başlıklardan oluşur.

  1. Sıralama
  2. Sistematik Düzenleme
  3. İyileştirme
  4. 4.Standardize etme
  5. Sürdürülebilir kılma

Beş Metodolojiyi basit terimlerle açıklayayım:

Birinci : Engelleri kaldırarak işi kolaylaştırmak. Gereksiz malzeme ve ekipmanların tasnif edilmesidir.  Gereklilerin kolay ulaşılabilecek bir yerde bulundurulması, gereksizlerin ise hemen atılması veya uzaklaştırılmasıdır. Gereksiz maddelerin birikimini önleme çalışması yapılmalıdır. Başarı için maliyet veya diğer faktörlerle ilgili olarak gerekli öğelerin iyi değerlendirilmesi gerekir.

İkinci : Sistematik düzenlemenin yapılmasıdır. Gerekli tüm malzemeleri, kolayca seçilebilecek şekilde düzenlenmelidir. Gerekli eşyaları bulmayı ve almayı kolaylaştırmak gerekir. İlk önce gelen işleme ilk hizmet sunulmalıdır. Atölye, malzeme ve raflar etiketlendirilir. Değişimlerde yalnız değişim malzemeyi taşıyan özel araçlar kullanılır. Dolap düzeninden, açık raf düzenine geçmek hedeflenmektedir. Kullanılan bir malzeme mutlaka yerine konulmalıdır. Zaman kaybını önleme üzerine prosedür oluşturulmalıdır.

Üçüncü : İş yerinizin tamamen temizlemesi gerekir. Çalışma alanları, makine ve ekipmanların toz, kir, pas, yağdan arındırılması için sorumluluklar oluşturulmalıdır. Düzenli muayene ile makine ve ekipmanın bozulmasını önlenir. Atölyeler daha güvenli ve çalışması kolay alanlar haline dönüştürülür.

Dördüncü : Atölye alanında ilk üç maddede geliştirilen en iyi uygulamalar standartlaştırılır. Bunun için; çalışma sahası bölgelere ayırılır, sorumluluklar ve kontrol noktaları belirlenir. Belirlenen standartlara uygun düzenin sağlanması, her aşamanın kontrol edilmesi ile mümkündür.

Beşinci : Yapılan çalışmaları sürdürülebilir kılmak gerekir. Temizlik ve düzen koşununda alınan önlemleri inandırmak ve sahiplendirmek, süreci başarı ile sürdürmek için önemlidir. Biz buna “söylenmeden yap” olarak adlandırıyoruz. Bu 5S kuralların uygulanması ile sağlanıyor. Düzenli denetimler yapmak, disiplinli davranmak, eğitim ve hedefler koymak sizi hedeflerinize ulaştıracaktır. Ortaya koyulan sistem geri bildirimler ile aylık raporlanmalı, sapmalar sürekli izlenmelidir.

Yalın uygulanmadan önce, bu metodolojiyi dahil etmek isteyen küçük işletmelerin işlemleri, süreçleri ve genel akışıyla ilgili ayrıntılı bir çalışma yapılmalıdır. Ardından, kurumda Yalın düşüncenin uygulanmasına yol açan 5S ve TPM’nin uygulanması gerekir.

Atıkların asgariye indirgenmesi ve kaynak, zaman, para, insan gücü ve maddi kaynakların etkin kullanımı ile kâr maksimizasyonu çağrısına ihtiyaç duyulduğunda, iş hacmi ve kârları düşük şirketler, Yalın Düşünce ve 5S metodolojisini kolayca birleştirebilir ve gerçekten ölçülebilir sonuçlar elde edebilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ