Kamuoyu.org

Kuzey Irak’ta önemli gelişme! 3 üs bölgesi kuruldu…

Kuzey Irak’ta önemli gelişme! 3 üs bölgesi kuruldu…
  • GÜNDEM
  • 29 Mart 2018
  • Kuzey Irak’ta önemli gelişme! 3 üs bölgesi kuruldu… için yorumlar kapalı
  • 93 KEZ OKUNDU

Güvenlik güçleri, Irak'ın kuzeyinde PKK'lı teröristlerden temizlediği ve bölgelerinde yeni üsler oluşturdu. Şimdiye kadar 3 üs bölgesi, yeni yapılan yollarla birbirine ve Türkiye'ye bağlandı.
Kuzey Irak’ta önemli gelişme! 3 üs bölgesi kuruldu…

Mehmetçik, Irak’ın kuzeyinde PKK’lı teröristlerden temizlediği bölgelerde yeni üsler kurdu. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığına bağlı 34’üncü Hudut Tugay Komutanlığı ile Dağ ve Komando Tugay Komutanlığınca, PKK’lı teröristlerin sınırın Irak tarafındaki kamplarına yönelik 10 Mart’ta başlatılan hava destekli operasyon kararlılıkla devam ediyor.     

Bu kapsamda Hakurk ve Kani Rash bölgesinde operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri teröristlerden temizlenen alanlara üs bölgeleri kurdu.     

Irak’ın kuzeyinde kurulan üs bölgeleri için başlatılan yol açma çalışmaları ise aralıksız sürüyor.     

Şimdiye kadar 3 yeni yapılan yollarla birbirine ve Türkiye’ye bağlanırken, yaklaşık 16 kilometresi tamamlanan yolda çalışmalar devam ediyor. 


  

KOMUTANLAR YÖRE HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ     

Mehmetçik’in teröristlerden temizlediği ve operasyonların kararlılıkla devam ettiği Kani Rash bölgesinde, Iraklıların tarım ve hayvancılık yapabilmesi için imkan sunuluyor.     

Kani Rash bölgesinde açılan üs bölgesi sayesinde önceki yıllarda terör örgütü PKK tarafından Irak’ın kuzeyinde kullanılmasına izin verilmeyen arazilerde kontrollü şekilde Iraklıların tarım ve hayvancılık yapmaları için izin verilmeye başlandı.     

Bu kapsamda, bölgede görevli komutanlar da zaman zaman üs bölgeleri yakınında yaşayan yöre halkıyla bir araya geliyor. Bölge halkının sıkıntılarını dinleyen komutanlar, birbirine küs olan ve yıllardır konuşmayan iki aileyi de ikna ederek barıştırdı.     

Ayrıca, Şemdinli’nin Irak sınırındaki Balkayalar Dağı’nda oluşturulan üs bölgesi için de yol yapım çalışması başlatıldı. 

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ