Kamuoyu.org

Kuzey Kore ABD’nin Tamamını Vurabilecek Menzilde Füze Test Ettiğini Duyurdu.

Kuzey Kore ABD’nin Tamamını Vurabilecek Menzilde Füze Test Ettiğini Duyurdu.
  • DÜNYA
  • 29 Kasım 2017
  • Kuzey Kore ABD’nin Tamamını Vurabilecek Menzilde Füze Test Ettiğini Duyurdu. için yorumlar kapalı
  • 236 KEZ OKUNDU

, tüm ABD’yi vurabilecek füze test ettiğini duyurdu

, Kim Jong-un’un bizzat imzaladığı emirle ateşlenen Hwasong-15 tipi füzenin gökyüzünde 4 bin 475 km yükseldiğini açıkladı. 53 dakikada havada kalan kıtalararası füze, 950 kilometre uçup açıklarına düştü.

Kuzey Kore, yerel saatle 02.47’de dünyayı bir kez daha titretti. Yeni bir füze testinin gerçekleştiğini önce Güney Kore ve ABD ilan etti, saatler sonra Pyongyang’dan resmi açıklama geldi. Açıklamaya göre, fırlatılan Hwasong-15 tipi füze ABD’nin tümünü vurma kapasitesine sahip.

Resmi  ajansı KCNA, füzenin gökyüzünde 4 bin 475 kilometre irtifaya ulaştığını ve 950 kilometre uçtuktan sonra Japon Denizi’ne düştüğünü duyurdu. KCNA’ya göre, 53 dakika havada kalan füzenin fırlatma emrini bizzat Kim Jong-un imzaladı.

Füze denemesine karşılık Güney Kore ordusu da aynı saatlerde güdümlü füze ateşledi.

08.00 : Kuzey Kore’nin Kim Jong-un’dan sonra en tanınan siması olan spiker Ri Chun Hee, televizyona çıkarak özel anonsla füze testinin başarılı geçtiğini izleyicilerine aktardı.

07.55 : Avrupa Birliği ile birçok ülkeden kınama mesajları geliyor. AB’den yapılan açıklamada, “Kuzey Kore’nin uluslararası sorumluluklarının kabul edilemez ihlali” denildi.

Yeni  Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, “Bu füze testleri derin hayal kırıklığı yaratıyor. yaptırımlarını tam olarak uygulamak dahil olmak üzere, görevimizi yerine getirmeye devam edeceğiz. Yeni Zelanda, küresel güvenliğe yönelik bu  tehdide karşı diplomatik bir çözümü destekliyor” dedi.

07.50 : ABD lideri , ilk yaptığı açıklamada “Bununla ilgileneceğiz. Bu, ele alıp değerlendireceğimiz bir durum” dedi. Savunma Bakanlığı Pentagon, füzenin Kuzey Kore‘deki Sain Ni‘den fırlatıldığını bildiriyor.

07.40 : Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bu yıl içinde 20’den fazla füze testine imza attı. İlk kıtalararası balistik füzesini  ayında fırlatan Kim’in 15 Eylül’de ateşlediği ikinci kıtalararası balistik füze, 3 bin 700 kilometre mesafe katederek Japonya‘nın üstünden geçti ve  Okyanusu‘na düştü.

Eylül ayı başında test edilen ise, bölgede 6.3 büyüklüğünde depreme yol açtı.

(BM) mevcut yaptırımlara bu yıl yenilerini eklese de Kim Jong-un füzelerinden vazgeçmedi.

JAPONYA ŞOKA UĞRADI

07.25 : Japon hükümeti, Kuzey Kore’nin süren kışkırtıcı davranışlarının kabul edilemez olduğunu belirterek denemeyi kınadı. Tokyo yönetimi ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı.

07.00 : Kuzey Kore’nin yeni füze testi ve gelen tepkileri gün boyunca canlı blogla aktaracağız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ