Kamuoyu.org

Kuzey Kore’nin ABD ile nükleer görüşmeye hazır olduğu açıklandı

Kuzey Kore’nin ABD ile nükleer görüşmeye hazır olduğu açıklandı
  • DÜNYA
  • 09 Nisan 2018
  • Kuzey Kore’nin ABD ile nükleer görüşmeye hazır olduğu açıklandı için yorumlar kapalı
  • 147 KEZ OKUNDU


lideri Kim Jong Un’un nükleer silahları tartışmaya hazır olduğunu Amerikalı yetkililere bildirildiği belirtildi


Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un Başkan Donald Trump ile programını tartışmaya hazır olduğunu, ABD ile iletişim kurduğunu ve Kuzey Koreli yetkililerin yaptığı açıklamada, dünyanın beklediği zirvenin gerçekleşmesi olasılığını daha da artırdığı belirtildi.

Trump, yönetiminden isminin açıklanmasını istemeyen bir üst düzey yetkili, ABD’nin “Kim Jong Un’un Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırmaya istekli olduğunu doğruladığını” söyledi. Yetkili, onayın Amerika ve Kuzey Koreli yetkililer arasında doğrudan yapılan görüşmeler sonrasında geldiği belirtildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, iki lider arasında Mayıs ayında yapılması planlanan görüşmenin tarihi ve yeri konusunda bir açıklama yapmadıklarını belirti.

 

Güney Kore gibi üçüncü bir ülkeden önce Pyongyang’dan gelen onay, Trump yönetiminin görüşme için gizli hazırlıklar yaptığı ve böyle bir toplantının yapılması konusunda daha fazla güven oluşturduğu vurgulandı. Trump yönetimi uzun zamandır, Kuzey Korelilerin nükleer programlarını bırakmayı ve tartışmaya ikna edip doğrudan görüşmelere hazır olmasaydı, iki ülkenin müzakerelere başlaması için bir sebebin kalmadığı belirtildi..

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ay Kuzey Kore lideri Kim’den gelen daveti kabul ettiğini ve Mayıs ayında görüşeceklerini açıklamıştı.

Öte yandan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki tarihi randevu öncesi, tarafların gizlice temasa geçtiği iki ülkenin gizli ajanlarının görüşmelere başladıkları iddia edilmişti.

Zirve gerçekleşirse ilk kez görevdeki bir ABD Başkanı, Kuzey Kore lideriyle bir araya gelmiş olacak.

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ