Kamuoyu.org

Libya’ya Şişme Bot Yasağı!

Libya’ya Şişme Bot Yasağı!
  • DÜNYA
  • 18 Temmuz 2017
  • Libya’ya Şişme Bot Yasağı! için yorumlar kapalı
  • 132 KEZ OKUNDU

’den Avrupa’ya akınının önüne geçmeyi amaçlayan , üye ülkelerin ’ya şişme bot ve tekne motoru satışını yasaklayabilmesi konusunda anlaştı.

Brüksel‘de bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Libya‘ya şişme bot ve tekne motoru satışına sınırlama getirilebilmesi için mutabakata vardı. Toplantı sonrası yapılan açıklamaya göre, AB üyesi ülkeler, söz konusu bot ve motorların “insan kaçakçılarınca kullanılacağına kanaat getirmek için haklı gerekçelere sahip oldukları” takdirde, Libya‘ya ihraç edilmelerini yasaklayabilecekler.

Başarı Şansı Düşük

Açıklamada, alınan önlemin AB’den transit geçiş yaparak Libya’ya giden ürünleri de kapsadığı ancak balıkçılar gibi meşru ihtiyaç sahiplerini içermediği belirtildi. Ancak hem balıkçıların bu yasaktan etkilenmemeleri, hem de Libya’nın komşu ülkelerden şişme bot ve tekne motoru sağlamaya devam edebilecek olması, AB tarafından getirilen yaptırımın başarıya ulaşma şansını düşürüyor. Uluslararası ‘ne göre, sene başından bu yana kaçak yollarla Akdeniz’i geçen 100 bini aşkın göçmenin yüzde 84’i bot ya da tekneyle Libya’dan İtalya‘ya ulaştı. Bu güzergahta gerçekleşen ve güvenlik açısından hayati derecede tehlikeli olan kaçak geçişler, son haftalarda ise yoğunlaştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ