Kamuoyu.org

Mahmut Öğretmen TÜBİTAK’tan Destek Milli Eğitimden Ödül Aldı.

Mahmut Öğretmen TÜBİTAK’tan Destek Milli Eğitimden Ödül Aldı.
  • GÜNDEM
  • 16 Kasım 2017
  • Mahmut Öğretmen TÜBİTAK’tan Destek Milli Eğitimden Ödül Aldı. için yorumlar kapalı
  • 183 KEZ OKUNDU

Köy okulunda sık sık kesilince Mahmut Öğretmen bakın ne yaptı!

4 yıl önce sınırında bulunan ’ın Çaldıran İlçesi Çubuklu Köyü Ortaokulu’na fen bilgisi öğretmeni olarak atanan Mahmut Çakır, sık sık elektriği kesilen okulun çatısına rüzgâr türbini kurarak okulu elektriğe kavuşturdu.

Van’ın Çaldıran İlçesi Çubuklu Köyü Galatasaray Ortaokulu, İran sınırında bulunuyor. 27 yaşındaki Mahmut Çakır, 4 yıl önce bu okula fen bilgisi öğretmeni olarak atandı. İlk görev yeriydi. Mahmut Öğretmen’in ilk işi, Galatasaray Üniversitesi Vakfı’nın yaptırdığı okula fen laboratuvarı kurmak oldu. Ardından da derslere başladı. Ancak okulda sık sık elektrik kesiliyordu. Bunun üzerine Mahmut Öğretmen, rüzgâr türbini yapmak için kolları sıvadı. Önce plastik borulardan kanat yaptı, demir ve sacla da kuyruk tasarladı. Bulduğu bir motoru tamir etti ve 3.5 aylık çalışmanın sonucunda okulun çatısına küçük çaplı bir rüzgâr türbini kurdu. Türbin, okulun elektrik ihtiyacını giderdi.

TÜBİTAK’ın 10 bin TL’lik desteğiyle öğrencileriyle bilim şenliği yapan Mahmut Çakır’a, Milli  Bakanlığı “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülü” verdi.  ’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre Mahmut Öğretmen, ödülünü  düzenlenecek törende alacak. Okulun bulunduğu bölgenin çok sert bir iklime sahip olduğunu söyleyen Çakır, “Bu denli zor koşullarda öğrencilerimin kar kış demeden sırf okulda öğretmenleri ile zaman geçirmek ve ders işlemek için geliyor olmaları bile bu mücadeleye değer” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ