Kamuoyu.org

Mekke Hedefte!

Mekke Hedefte!
  • DÜNYA
  • 28 Temmuz 2017
  • Mekke Hedefte! için yorumlar kapalı
  • 128 KEZ OKUNDU

İç savaş ülkesi ’deki destekli Husilerin fırlattığı balistik füze, tarafından kutsal kentin 70 kilometre güneyinde düşürüldü.

Suudi Arabistan, Yemen‘de isyancı Husiler tarafından fırlatılan ve Mekke‘yi hedef alan bir balistik füzeyi düşürdüğünü açıkladı. Füzenin ’nin yaklaşık 70 kilometre güneyinde düşürüldüğü duyuruldu.

Yemen’de Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyondan yapılan açıklamada füze saldırısı, Hac faaliyetlerini aksatmaya yönelik çaresiz bir girişim olarak nitelendirildi. Ülkelerinde koalisyon güçleri ile savaşan Şii Husiler ise füzenin Mekke yakınlarındaki Taif kentinde bulunan Kral Fahd Askeri Hava Üssünü hedef aldığını duyurdu. Husiler ayrıca ‘Volkan 1’ adlı balistik füzelerle birden fazla füze saldırısı düzenlediklerini ve füzelerin hedeflerini başarıyla vurduklarını iddia etti.

İlk füze saldırısı değil

Husiler daha önce de Yemen-Suudi Arabistan sınırında füze saldırıları düzenlemişlerdi. Suudi Arabistan Ekim ayında da Yemen’den fırlatılan bir füzeyi düşürmüştü. Ancak bu saldırılardan hiçbiri Hac zamanı öncesi değildi. Bu yıl Hac için yaklaşık 2 milyon Müslümanın Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadiİran‘ın desteklediği iddia edilen Husilerin Ocak 2015’te başkent Sana’yı ele geçirmesinin ardından Suudi Arabistan‘a kaçmıştı. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri Mart 2015’te Hadi’ye destek için bu ülkedeki iç savaşa müdahil olmuşlar, önce hava saldırıları sonra da kara harekatı düzenlemişlerdi. Husileri eski Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih‘e bağlı güçlerin desteklediği de öne sürülüyor.

Yemen’de 7 milyon kişi açlık sınırında

verilerine göre koalisyonun hava saldırıları ve çatışmalar sonucu sonucu Yemen’de 8 bin 160’dan fazla kişi öldü, 46 bin 300 kişi de yaralandı.

Yardım kuruluşları Yemen’de 7 milyon insanın açlık sınırında olduklarını söylüyor. Ülkede son kolera salgını sonucu 2 bine yakın kişi öldü. Salgın yüz binlerce kişiyi etkilerken, BBC’ye konuşan Yemen’deki bazı doktorlar yarım milyon çocuğun çok kötü beslendiği ülkenin “geleceğini kaybetme” tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ