Kamuoyu.org

Memur Zammında Son Teklif

Memur Zammında Son Teklif
  • EKONOMİ
  • 22 Ağustos 2017
  • Memur Zammında Son Teklif için yorumlar kapalı
  • 149 KEZ OKUNDU

Memur sendikaları hükümetle, merakla beklenen için uzlaşmaya vardı. 5.1 milyon kamu görevlisi ve memur emeklisi 2018’in ilk 6 ayı için % 4, ikinci yarısı için %3.5, 2019’un ilk 6 ayı için %4, ikinci yarısı için yüzde 5 zam alacak.

Dün taraflar milyonlarca memurun merakla beklediği maaş zamları için bir araya geldi. 4. Dönem Kamu Kesimi Toplu Sözleşme görüşmelerinde son teklifini yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memur emeklileri ve kamu görevlilerinin maaşlarına 2018’in ilk ve ikinci altı ayları için yüzde 3.5’ar, 2019’un ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için ise yüzde 5’lik zam teklifinde bulundu. Jülide Sarıeroğlu “Bütün argümanları değerlendirdik. Bu bizim için son teklif niteliğindedir. Başka mekanizmalara gerek kalmadan sürecin sona ermesini istiyoruz”şeklinde konuştu.

Sarıeroğlu’nun yaptığı açıklamaların ardından Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın da konuştu. Yalçın önce hükümetin teklifini müzakere edilebilir olduğunu söyledi. Yalçın, “Teklifi federasyonumuzda değerlendireceğiz. Geçtiğimiz yıl imzaladığımız sözleşmenin altında bulmayı istemiyoruz. İki yıldan bugüne Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılar var. Bir noktaya yaklaşıyoruz. Biz kamu görevlilerinin mutluluğunu ülkenin huzurunu istiyoruz. Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. O nedenle ülkeye zarar verebilecek bir talepte bulunmayız” dedi.
İlgili kurullarıyla değerlendirme yaptıktan sonra tekrar açıklama yapan Yalçın, “Hükümetin gücellediği teklif yeterli ve ikna edici değil. Ancak müzakere edilebilir. Bu teklife ek olarak birkaç adım daha bekliyoruz. Bunlarla ilgili adım atılırsa imzalarız” dedi.
İMZA BU GÜN ATILACAK
Gece boyu süren görüşmelerin ardından hükümetle memur sendikaları uzlaşmaya vardı. Uzlaşmaya ilişkin açıklamayı ise Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın yaptı. Yalçın, 4. Dönem Toplu Sözleşme süreci tamamlandığını ve Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna gerek kalmayacak şekilde sürecin uzlaşmayla neticelendiğini belirterek, 2018’in ilk 6 ayı için yüzde 4 ikinci yarısı için 3,5; 2019’un ilk 6 ayı yüzde 4 ikinci yarısı için ise yüzde 5 ile mutabakata varıldığını açıkladı. Kümülatif zam oranı ise 17.5 oldu. Uzlaşmanın imza töreni bugün saat 11’de yapılacak.

HAKEM HEYETİ’NE GEREK KALMADI
Hükümet ile memur sendikaları arasında zam konusunda uzlaşma sağlanamasaydı, konu Hakem Heyeti’ne gidecekti. 2010 yılına kadar Hakem Heyeti kararları hükümet açısından bağlayıcı değildi. Ancak son anayasa değişikliğiyle kararlara uymak taraflar açısından zorunlu hale getirildi. Hakem Heyeti, Bakanlar Kurulu’nun yüksek yargı organı üyeleri arasından seçeceği bir üye, Çalışma Bakanı‘nın belirleyeceği dört üye, sendikalar tarafından seçilecek dört üye ve sendikalar tarafından belirlenecek yedi üye arasından hükümetin belirleyeceği bir üye ve bir akademisyenden oluşuyor. Memur-Sen toplu görüşmeler başladığında masaya üç alternatifli teklif sunmuştu. Tekliflerde yüzde 6 ila 10 arasında zam oranları istenirken, taban aylıkta artış da istenmişti. Kamu- Sen seyyanen 150 TL yüzde 10’ar zam önermişti.

MEMURUN EMEĞİNİ MİLLETİN ADAMI BELİRLESİN
Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memur zammı için yaptığı teklifi değerlendirdiği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ele alarak, “Memurun emeğinin hakkını enflasyon rakamları değil, milletin adamı belirlesin” çağrısını tekrar ele aldı. Yalçın, sözlerine şöyle devam etti: “Bize zammı enflasyon canavarı değil, toplu sözleşme masası versin çağrımız karşılık bulmuştur. Milletin adamı versin kısmı karşılık bulmamıştır. Elbette biz de bir adım atacağız. Bütün reflekslerimizi eksiksiz yansıttık. Bu teklif sonrası konuyu bütün boyutuyla değerlendireceğiz ve ayrıca bir teklif sunacağız. Her 2 taraf için de imza altına aldığımız toplu sözleşmenin altında olmayı çok doğru bulmuyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ