Kamuoyu.org

Messi gol attıkça, Barcelona kenti sallanıyor!

Messi gol attıkça, Barcelona kenti sallanıyor!
  • TEKNOLOJİ
  • 11 Nisan 2018
  • Messi gol attıkça, Barcelona kenti sallanıyor! için yorumlar kapalı
  • 199 KEZ OKUNDU


’daki Camp Nou stadının yakınına sismometre yerleştiren bilim insanları, özellikle Messi’nin attığı gollerin kutlamalarında kentin sallandığını keşfetti


Bilim insanları, Barcelona’nın Camp Nou stadının yaklaşık 500 metre civarına yerleştirdikleri sismometre ile enteresan bir çalışmaya imza attı. Bölgede yaşanan sismik hareketliliği takip eden uzmanlar, ’nin gollerinden sonra adeta Barcelona kentinin sallandığını keşfetti.

99.354 kişi kapasiteli Camp Nou stadında, Messi’nin gollerinin ardından taraftarların coşkuyla zıplama hareketleri, sismometrede belirgin bir hareketliliğe sebep oldu. Özellikle geçtiğimiz sene oynanan ve futbol tarihinin en büyük geri dönüşlerinden birine sahne olan Barcelona – Paris Saint Germain maçında ( ’ndeki ilk maçı Paris Saint Germain 4-0 kazanmasına karşın ikinci maçı Barcelona 6-1 alarak turu geçmişti), taraftarların hareketliliği büyük bir etkileşim yarattı.

6-1’lik maçın titreşim haritası

Camp Nou’da önemli müzisyenlerin de sahne aldığını belirten uzmanlar, 2016’da Bruce “The Boss” Springsteen’in rock konserinde, maç atmosferinden çok farklı bir titreşim biçimi yaşandığını belirtti. Özellikle Messi’nin gollerine bakıldığında taraftarların hareketinin anlık ve çok şiddetli olduğunu belirten bilim insanları, The Boss sahne aldığında ise seyircilerin bir kutlamasından farklı olarak bir ritim ile birlikte dans ettiklerini dile getirdi.

Barcelona’daki Yer Bilimleri Enstitüsü’nden Dr. Jordi Diaz, konuyla ilgili olarak, “Gol kutlamasında ortaya çıkan enerjiyi 1-10 Hz bandında fark edersiniz fakat rock konserlerinde harmonik yapılara dediğimiz şekilde enerji, hassas genliklerde lokalize olur.” açıklamasında bulundu.

Bilim insanlarına göre 20 Hz’in altındaki dalgalanmalar duyulmasa da birçok kuş türü tarafından algılanıyor.

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ