Kamuoyu.org

Milyonlarca Kişi Güneş Tutulmasını Takip Etti

Milyonlarca Kişi Güneş Tutulmasını Takip Etti
  • BİLİM TEKNİK
  • 22 Ağustos 2017
  • Milyonlarca Kişi Güneş Tutulmasını Takip Etti için yorumlar kapalı
  • 241 KEZ OKUNDU

tarafından yayınlanan milyonlarca kişi tarafından merakla takip edildi. 20 dakika boyunca devam etti.

Başta NASA olmak üzere bu tarihi olayı pek çok havacılık ve uzay dairesi canlı yayınladı. 21 Ağustos’ta meydana gelen uzay olayını milyonlarca kişi merakla yayından veya direkt olarak yerinden takip etti.

TÜBİTAK tarafından 21 ağustosta yaşanan güneş tutulması bu yılın en önemli gök olayı olarak gösterildi.

Tam net olarak Kuzey Amerika’da izlenen güneş tutulması tam tutulma evresi 2 dk 45 sn devam etti. Bu yaşanan güneş tutulma olayını Türkiye’de izlemek isteyenler 2060 yılına kadar beklemek zorundalar. 21 Ağustos günü güneş tutulması Türkiye saatiyle akşama denk geldiği için gözlemlenemedi.

NEDİR BU GÜNEŞ TUTULMASI?

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay’ın yeni ay evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş’in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır.

PEKİ NASIL İZLENİR?

Güneş tutulmasını çıplak gözle izlemek göz retinasında kalıcı hasara ve dolayısıyla körlüğe varan kalıcı görüş bozukluklarına neden olabileceğinden en iyi usül eski yöntemle yapılan bir cam parçasını yakarak karartın öyle bakılmalıdır ve kesinlikle çıplak gözle izlenmemelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ