Kamuoyu.org

Müslüman ülkelerde şeriata uygun kripto paralar ortaya çıkıyor

Müslüman ülkelerde şeriata uygun kripto paralar ortaya çıkıyor
  • TEKNOLOJİ
  • 09 Nisan 2018
  • Müslüman ülkelerde şeriata uygun kripto paralar ortaya çıkıyor için yorumlar kapalı
  • 215 KEZ OKUNDU


Kripto paraların resmen yasaklandığı Müslüman ülkelerde, spekülasyonlardan arındırılmış, değerleri altın fiyatlarına dayanan istikrarlı kripto paralar geliştiriliyor


Varlıklı Arap ülkelerinden Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde devlet vatandaşların almalarını resmen yasaklamış durumda. Bu nedenle dijital para birimleri ticaretinde batının gerisinde seyrediyorlar.

Müslüman ülkeler dünyanın gayri safi hasılasının yüzde 1’ini oluşturuyorlar ve bu zengin toplumları dijital paralarla buluşturmak için kanunlarınca onaylı kripto paralar geliştiriliyor.

 

Bu paralardan en yenisi, Dubai merkezli bir girişim tarafından geliştirilen OneGram ve değeri dünyanın en istikrarlı varlıklarından birisi olan altına dayanıyor. Bu kripto paranın değeri bir gram altına endeksli olduğundan, fiyatındaki dalgalanmaların ve spekülasyonların önüne geçiliyor.

Dubai merkezli al-Maali Consulting danışmanlık şirketine göre, OneGram bu açıdan İslam prensiplerine uygunluk gösteriyor.

Reuters’a konuşan OneGram’in kurucularından Ibrahim Mohammed, “Şeriatın kural ve düzenlemelerinin dijital blok zinciri teknolojisiyle tamamen uyumlu olduğunu kanıtlamak istiyoruz.” diyor.

Diğer kıymetlere görece daha istikrarlı bir grafik çizen altın, geçtiğimiz yıl 1.200 ile 1.300 dolar civarında değişiklik gösterdi. Bitcoin’in değeri ise geçtiğimiz yıl 20 bin doları aşarken, günümüzde 7 bin dolar seviyesinde.

Orta Doğu altın endeksli kripto paraların ortaya çıktığı tek bölge değil.

Şubat ayında Malezya’da ortaya çıkan HelloGold isimli da OneGram’in benzeri bir konseptle çalışıyor. Şeriat sertifikası da alan , bu yıl ilk kez ülke dışına çıkarak Tayland’a da girmek istiyor.

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ