Kamuoyu.org

NASA, 4K çözünürlüklü "Ay Turu" videosunu yayınladı

NASA, 4K çözünürlüklü "Ay Turu" videosunu yayınladı
  • TEKNOLOJİ
  • 10 Nisan 2018
  • NASA, 4K çözünürlüklü "Ay Turu" videosunu yayınladı için yorumlar kapalı
  • 193 KEZ OKUNDU


Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi, 4K çözünürlüklü ‘’ videosuyla isteyen herkesin Dünya’nın en yakın komşusunu sanal olarak ziyaret etmesini sağlıyor


’ı ziyaret etmekten insanlar arasındaki en nadir ayrıcalıklardan bir tanesi. Bugüne kadar yalnızca 12 insan ’ı ziyaret etti. ’nın yayınladığı yeni , Ay’ın neye benzediğini merak edenlere sanal da olsa Dünya’nın uydusunda kapsamlı bir tur attırıyor.

Söz konusu , 2009 yılından bu yana NASA’nın Lunar Reconnaissance Orbiter aracının Ay’dan topladığı yüksek çözünürlüklü görüntülerin birleştirilmesiyle ortaya çıkarıldı. Videoya ‘tur’ isminin verilmesinin sebebi ise Ay’da görülmesi gereken birçok coğrafi noktayı ve insanlar tarafından oluşturulan Apollo 17 iniş sahası gibi ilginç noktaları gözler önüne sermesi.

Prodüksiyon kalitesi en üst seviyede olan 5 dakikalık videoyu 4K ya da ona en yakın çözünürlüğü sunan bir ekranda izlemeniz tavsiye ediliyor. Bu video aslında NASA’nın altı yıl önce yayınladığı Ay turu videosunun güncellenmiş bir versiyonu. Uzay aracı, o videoyu oluşturmak için çizdiği rotayı yeniden takip etmiş ancak bu sefer 4K kayıt yapmış.

Videoyu aşağıdaki oynatıcıdan seyredebilirsiniz. Şayet oynatıcıyı göremiyorsanız,  YouTube videosuna ulaşabilirsiniz.

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ