Kamuoyu.org

NASA yarın Güneş'e doğru yola çıkacak

NASA yarın Güneş'e doğru yola çıkacak
  • TEKNOLOJİ
  • 11 Ağustos 2018
  • NASA yarın Güneş'e doğru yola çıkacak için yorumlar kapalı
  • 127 KEZ OKUNDU

, tarihte bir ilki gerçekleştiriyor. "" adlı aracı Cumartesi günü, Güneş'e doğru uçacak ve dahası, Güneş'e ilk kez bu kadar yaklaşılacak!
NASA yarın Güneş'e doğru yola çıkacak

NASA’nın “Parker Solar Probe” adlı insansız tarihte Güneşi atmosferine bu kadar yaklaşacak ilk araç olacak. 11 Ağustos Cumartesi günü, Florida’daki Cape Caneveral bölgesinden fırlatılacak ve bir problem olmazsa “Corona” adı verilen ’in atmosfer katmanına uçacak. Güneşin yüzeyinde sıcaklık katmanlara göre daha düşük. Corona katmanında da sıcaklığın 5537 derece sıcaklıkta olduğu tahmin ediliyor.

NASA’da Güneş ile ilgili çalışmalar yapan Alex Young “Bizim için Dünya’daki havayı tahmin ettiğimiz gibi uzay havasını tahmin edebiliyor olmak çok önemli. Corona katmanı bizim için çok tuhaf ve alışık olmadığımız bir çevre” dedi. Proje, her ne kadar NASA tarafından, Güneş’e dokunmak olarak adlandırılsa da, uzay aracı Güneşin 6,16 milyon km üzerinden geçiş yapacak.

Nicky Fox adlı bilim adamı, saatte 692 bin km hız yapabilecek olan Parker Solar Probe adlı aracın, insan yapımı en hızlı nesne olacağını belirtti. Aracın maliyeti ise 1.5 milyar dolar.

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ