Kamuoyu.org

Nesli Tükenen Virüsü Tekrar Canlandırdılar

Nesli Tükenen Virüsü Tekrar Canlandırdılar
  • BİLİM TEKNİK
  • 10 Temmuz 2017
  • Nesli Tükenen Virüsü Tekrar Canlandırdılar için yorumlar kapalı
  • 248 KEZ OKUNDU

Adamları Nesli Tükenen Bir Virüsü Büyük Çalışmalarla Tekrar Canlandırdı.

Tıp bilimi için çok güzel ve bir o kadar da tehlikeli bir gelişme olan bu virüs, nükleer silahtan bile daha güçlü bir silahı ortaya çıkartabilir. İnsan ve canlı yaşamına zararları ile bilinen ler, birçok sorunu ortaya çıkarabiliyorlar. Tarihte daha önce birçok kez milyonlarca kişiyi öldüren salgınlar yaratan bazı tehlikeli virüsler, günümüzde rahatlıkla sentezlenebilir. Bu virüsleri bir şekilde zararsız kılmaya çalışan bir grup araştırmacı, daha önce soyu tükenmiş bir virüsü DNA’yı kullanarak yeniden yapılandırdı. Ekip, 212.000 çift çiçek hastalığının genomuyla birden fazla gen parçasını (her biri 30.000 baz çiftli) birleştirdi ve cansız virüsün tekrardan hayat bulmasını sağladı.

Bu Araştırma Sonucu Başarılı Oldu

Bu araştırma, Bilimsel anlamda başarılı olmasıyla birlikte aynı zamanda son derece tehlikeli olması sebebiyle de araştırmacıları fazlasıyla korkuttu. At çiçeği türü insanlara ve atlara bir tehdit oluşturmasa da bu şekilde oluşturulacak başka virüsler, sayısız canlının ölmesine sebep olabilirler. Teröristlerin canlı bombalarla can almak yerine yeni virüsler yaratarak insanlığı büyük bir tehdidin altına sürüklediğini düşünsenize? Zaten bunun dışında savaş zamanları yalnızca silah ve bombaların dışında kimyasal savaşlarda da kullanılabileceği düşünülen bu çok tehlikeli araştırmanın, yozlaşmış bilim insanlarının elinde büyük bir riske dönebileceği düşünülüyor.

“Çift Kullanımlı” Potansiyelden Dolayı Tehlikeli Olduğu Karar Verildi

Bunun için  and dergisinde “çift kullanımlı” potansiyelden dolayı tehlikeli olduğuna karar verilen bu araştırma makalesinde yayınlanmamasına karar verildi. Sonuçta bir biyo-silah yaratmak için yardım etmek istemeyen yetkililer, durumun ciddiyetini bu şekilde doğruluyorlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ