Kamuoyu.org

Nikah Memuru Mu Müftü mü?

Nikah Memuru Mu Müftü mü?
  • GÜNDEM
  • 29 Ağustos 2017
  • Nikah Memuru Mu Müftü mü? için yorumlar kapalı
  • 170 KEZ OKUNDU

gündeminde il ve ilçe müftülerine verilecek kıyma yetkisi tasarısı var. Bu yasalaştıktan sonra evlenme başvurusu yapan çiftlere tercih formu verilecek. Formda, “Nikahınızı müftünün mü, belediye memurunun mu kıymasını istiyorsunuz?” sorusu yer alacak.

Resmi nikah kıyma yetkisinin belediye memurları ve muhtarlar dışında il ve ilçe müftülerine de verilmesine yönelik kanun tasarısı, TBMM gündeminde görüşülmeyi bekliyor. Tasarı yasalaştıktan sonra çıkarılacak uygulama yönetmeliğiyle nikahının kıyılmasına ilişkin yöntem ve usuller belirlenecek. Buna yönelik altyapı oluşturma çalışmaları ve hazırlıklar da bir taraftan yürüyor; görüş ve öneriler değerlendiriliyor. Değişiklik nedeniyle, yeni yetkilendirmeyle ilişkili çok sayıda düzenleme yapılması yeni bir mekanizma oluşturulması gerekiyor.

Tasarı yasalaştıktan sonra sorulacak

Tasarı yasalaşıp uygulama yönetmeliği çıkarıldıktan sonra evlenme başvurusu yapan çiftlere, “Nikahınızı müftünün mü, belediye memurunun mu kıymasını istiyorsunuz?” diye sorularak tercihli bir doldurmaları istenecek. Resmi müftü nikahı talep edenlerin ayrıca bir dini nikah merasimi yapmalarına gerek kalmayacak. Nikahını müftünün kıymasını isteyenler aynı zamanda, “Dini kurallara uygun bir nikah töreni” hizmetini de alacaklar. Müftünün ya da görevlendireceği memurun kıyacağı nikah da resmi nikah statüsünde olacak.

Haram uyarıları yapılacak

Müftülük, nikah işlemleri için gerekli yasal takibatı kurumlarla yazışarak yapacak. Aynı zamanda evlenecek çiftler açısından, “süt kardeşliği” gibi dinen haram kılınan konularda uyarıları yapacak. Başvuru formunda, dini merasimli müftü nikahını tercih etmeyenler, halihazırdaki gibi evlendirme memurlarına yönlendirilecekler ve nikah işlemleri dini merasim olmadan kıyılacak. Yani belediye başkanı ve yetkilendirdiği evlendirme memurunu tercih edenler; ya belediyeye ait evlendirme dairesinde ya da düğün salonunda nikahını kıydırabilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ