Kamuoyu.org

Nükleer Tıpta Yerli Hamle

Nükleer Tıpta Yerli Hamle
  • TEKNOLOJİ
  • 24 Ağustos 2017
  • Nükleer Tıpta Yerli Hamle için yorumlar kapalı
  • 207 KEZ OKUNDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında hayata geçirilen projeyle erişimi zor olan nükleer ilaçlar artık Türkiye’de üretilebilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık alanında yerlileşmenin önünü açacak nükleer teknolojiyle ilgili dün iki önemli projeyi hayata geçirdi. İki bakanlık arasında imzalanan protokol ile erişimi zor olan nükleer ilaçların artık Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından üretilmesine imkan sağlanırken, ayrıca radyoloji, radyoterapi ve cihazları ile sanayide kullanılan nükleer ölçüm cihazlarının kalibrasyonunun yapılacağı  İkincil Standart Dozimetri Laboratuvarı hizmete açıldı. Enerji Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında dün Radyoizotop ve Radyofarmasötiklerin Satışına İlişkin Alım Garantili Sözleşme imza töreninde konuşan Albayrak, işbirliğiyle sağlık sektöründe yerlileşmenin destekleneceğini dile getirdi.

Birçok ilacın uzun yıllar boyunca ithal edildiğine dikkati çeken Albayrak, “Bugün açılan tesiste kanser teşhisinde, beyin kan akışının görülmesinde, nörolojik hastalıkların ve lenf kanserinin tanısında, organik nakillerde organın vücut tarafından kabul edilip edilmediğinin anlaşılmasında, kan hücrelerinin tespiti ve izlenmesinde, lösemi tespiti ve kalp görüntülenmesinde kullanılan ilaçları artık Türkiye’de üreteceğiz” diye konuştu. Türkiye’de nükleerin sadece enerji alanında değil tıp, telekomünikasyon, uydu ve haberleşme gibi farklı alanlarda kullanılacağını vurgulayan Albayrak, “Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde (SANAEM) ciddi bir yatırım ortaya konuldu. Tüm tesislerin yatırımı yaklaşık 100 milyon lirayı geçiyor. SANAEM İkincil Standart Dozimetri Laboratuvarı’nda tüm Türkiye’deki radyasyon cihazlarının kalibrasyonunu yapacağız. Tıbbi radyoloji cihazımız 15 binden fazla, diş hekimliğinde birçok muayenehanede 11 binden fazla cihaz var. Bu anlamda baktığımızda on binlerce cihazın artık kalibrasyonunu, takibini burada en son teknoloji ekipmanlarıyla yapacağız. Bu hizmeti artık ithal etmeyeceğiz” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ