Kamuoyu.org

Online Olamama Korkusu Bir Depresyon Kaygı Bozukluğunun Nedeni Haline Geldi

Online Olamama Korkusu Bir Depresyon Kaygı Bozukluğunun Nedeni Haline Geldi
  • SAĞLIK
  • 11 Temmuz 2017
  • Online Olamama Korkusu Bir Depresyon Kaygı Bozukluğunun Nedeni Haline Geldi için yorumlar kapalı
  • 154 KEZ OKUNDU

Medicana İnternational Uzman Klinlik Psikoloğu Güllüoğlu, “online olmama korkusu” sonucu bir kaygı bozukluğu oluşabileceğini belirterek, “Bunun sonucunda panik atak geçiren bireyler de var.”dedi.

Medicana İnternational İstanbul Hastanesi Klinlik Psikoloğu Melis Çekiç Güllüoğlu, “Online (çevrimiçi) olamama korkusu” sonucu bir depresyon, kaygı bozukluğu oluşabileceğini belirterek, “Bunun sonucunda panik atak geçiren bireyler de var. Yani bu aslında ‘Ne var ki bu sadece sosyal medya‘ denebilecek bir şey değil.” dedi. Melis Çekiç “Eğer siz gecenin bir vakti kalkıp hesaplarınızı ‘Kaç beğenim olmuş’, ‘paylaştığım şeyi kaç kişi beğenmiş’, ‘fotoğraflarımın altına ne yorumlar yapılmış’ şeklinde kontrol ediyorsanız bağımlısı olabilirsiniz.” diye konuştu.

Sosyal medya bağımlılığının tehlikelerine dikkati çeken Güllüoğlu, bireyin hayatını yaşamak için değil sadece paylaşmak için şekillendirmesinin sağlıklı olmadığını kaydetti. Bireyin sosyal medyadaki yorumları gereğinden fazla dikkate almasının kişiye kendisi yapan gerçeklerden uzaklaştıracağını anlatan Güllüoğlu, “online olamama korkusu”‘na ilişkin de bilgiler verdi.

Melis Çekiç Güllüoğlu Şöyle Konuştu:

“Online olamama korkusunu ben şu anda kendi danışmanlarımda da yaşıyorum. Bunun sonucunda bir depresyon, bir kaygı bozukluğu oluşabiliyor. Bunun sonucunda panik atak geçiren bireyler de var. Yani bu aslında ‘Ne var ki bu sadece sosyal medya’ denebilecek bir şey değil. Asıl sıkıntı, sizi ifade eden şey sizin kişilik özelliklerin, hayatınız, mutluluğunuzdan öte , sizin diğer insanların gözünden görünüşünüz, onların sizin için ne düşündükleri olmaya başladığında sosyal medya sizin için çok önemli bir hale geliyor. Sosyal medyada ne kadar beğeni aldığınızın sizin için ne kadar önem ifade ettiği, sizin ruhsal yaşamınızı yansıtıyor.” sözlerini kullandı.

“Kendi İçine Dönen İnsan Beğenilmeyi Kendi İçinde Bulacaktır”

Melis Çekiç Güllüoğlu, “selfie (öz çekim) bağımlılığı” nedeniyle çok sayıda kaza yaşandığını anımsatarak, tehlikeli bir hareket yaparken kendini kanıtlama ve bunları diğer insanlara gösterme çabalarının teşkil ettiğini anlattı.

Melis Çekiç Güllüoğlu Akıllı Cihaz Kullanan İnsanlara Şu Önerilerde Bulundu:

“İnsanlara amaçlı yaşamayı öğreniyorum. İnsanlar bir paylaşım yaparken gerçekten içlerine dönüp, ‘Ben şu anda bunu yaparken amacım ne?, ‘Beni mutlu eden şeyler neler? diye sormalı. Bireyler insanların dikkatini çeken şeylerden öte, kendi benliklerine odaklanmalı. Birazcık bunlara çabalalarsa eğer, hiçbir sosyal medya bağımlılığı gelişmeyecektir. Tehlikeli işler yapmak zorunda kalmayacaklardır ve kendi içine dönen insan aradığı mutluluk ve beğenilmeyi kendi içinde bulacaktır. Sevgi ve şefkati…”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ