Kamuoyu.org

OPEC "çok uzun vadeli" işbirliği istiyor

OPEC "çok uzun vadeli" işbirliği istiyor
  • EKONOMİ
  • 28 Mart 2018
  • OPEC "çok uzun vadeli" işbirliği istiyor için yorumlar kapalı
  • 109 KEZ OKUNDU

PEC Genel Sekreteri Muhammed , örgütün diğer ham petrol ihracatçısı ülkelerle "çok uzun vadeli" bir işbirliği arayışında olduğunu söyledi.
OPEC "çok uzun vadeli" işbirliği istiyor

Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, ülkesi ile Rusya’nın petrol üretimi miktarları konusunda yıllık anlaşmalar yerine, 10-20 yıl süreli tarihi bir uzlaşmaya varmak için çalıştıklarını söyledi. (Full Story)

 Bağdat’ta katıldığı bir enerji konferansında Prens Muhammed’in açıklamaları hakkında görüşünü belirten Barkindo, “ ile dışı üretici ülkeler arasında çok uzun vadeli bir anlaşma peşindeyiz” dedi.

 Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Rusya, petrolde daha önce yaşanan arz fazlalığı durumlarında 14 üyeli Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ile işbirliğine giderek stokları düşürüp fiyatların yükselmesine yardımcı olmuştu.

 Ancak 10 ila 20 yıl süreli bir uzlaşmanın örneği şimdiye kadar görülmedi.

 OPEC üyeleri, Rusya ve diğer bazı OPEC dışı üreticilerin 2017 Ocak ayından itibaren arzı kısmak için vardıkları anlaşmayla, 2014 yılında varil başına 110 doların üstündeyken 2016’a 30 doların altına düşen ham petrol fiyatları canlanmıştı.

 Bu anlaşmanın gelecek yıla da uzatılması için Kasım ayında alınan karar, petrolün varil fiyatını 70 dolara yükseltti.

 Barkindo, arz anlaşmasının bitiş tarihinden sonra izlenecek yolun belirlenmesi için OPEC’in anlaşmanın etkilerini değerlendirmekte olduğunu da söyledi.

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ