Kamuoyu.org

Özel Araçlara Gelen Yasak!

Özel Araçlara Gelen Yasak!
  • SAĞLIK
  • 22 Ağustos 2017
  • Özel Araçlara Gelen Yasak! için yorumlar kapalı
  • 194 KEZ OKUNDU

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilat Yasası değişiyor ve toplu taşıma araçlarında uygulanan içme yasağı, özel araçları da kapsayacak şekilde genişletiliyor

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun ulaştığı yasa tasarısında, milyonlarca sürücüyü alakadar eden kritik bir düzenleme de yer alıyor. Artık toplu taşıma araçlarında uygulanan sigara içme yasağı, özel araçları da kapsayacak. Yeni düzenleme ile “hususi araçların sürücü koltuklarında oturanların” da sigara içmeleri yasaklanacak.

TEK TİP PAKET

Yapılacak düzenleme ile Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil tek tip tasarlanmış düz paket biçiminde piyasaya sürülecek. Marka; paketin tek bir tarafında ve yüzde 5’ini aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üzerine markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri de konulamayacak.

TEŞKİLAT YAPISI

Bakanlığı teşkilatı, kamu hastaneleri kurumu ve bazı bağlı kurumların yapısında da bazı değişiklikler olacak. İl müdürlerine daha çok yetki verilecek. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliklerine bağlı hastanelerinde görevli sözleşmeli kişilerin sözleşmeleri, ilgili maddenin yayımlanmasından sonra sona erecek. Sözleşmeli pozisyonlara kamu kurum ve kuruluşlardan görevlendirilenler kadrolu olacak, açıktan atananların ilişikleri kesilecek. çalışanlarının nöbet ücretleri artırılacak. Normal doğum yapan, kadın ve çocuğun uğrayacağı zararlara karşı yapılacak özel sigortanın poliçesi 3 yıl sürecek ve Bakanlığı’nca temin edilecek. Süre 3 yıl daha uzatılabilip 6 yıla kadar çıkabilecek. Aile hekimleri, 72 yaşına kadar çalışabilecek.

ŞİRKET KURULUYOR

Uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin politika ve stratejiler geliştirmek, hizmet sunum standartlarını ve akreditasyon kriterlerini belirlemek, ülkenin sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemek üzere Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirket’i (USHAŞ) kurulacak. Bu şirket, uluslararası sağlık hizmetlerinin fiyat tarifelerini hazırlayarak bakanlığın onayına sunacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ