Kamuoyu.org

Parfüme dair doğru bilinen yanlışlar!

Parfüme dair doğru bilinen yanlışlar!
  • KADIN
  • 24 Nisan 2018
  • Parfüme dair doğru bilinen yanlışlar! için yorumlar kapalı
  • 261 KEZ OKUNDU


İş görüşmesine giderken neden parfüm kullanılmamalı? Havaya parfüm sıkıp altından geçmek doğru yöntem mi? Parfümün sahte olduğu nasıl anlaşılır? Kahve kokladıktan sonra parfüm alınır mı? İşte tüm bu soruların yanıtı veHollywood starları ve dünya liderleri için kişiye özel parfüm tasarlayan koku uzmanı Bihter Türkan Ergül, parfüme dair doğru bilinen yanlışları anlattı. Koku uzmanı
ORİJİNAL İLE SAHTE PARFÜM ARASINDAKİ FARKI ANLAMANIN EN KOLAY YOLU!Orijinal ile sahte parfümü ayırt etmenin yolunu şu cümlelerle özetledi:
İŞ GÖRÜŞMESİNE GİDERKEN KOKU KULLANMAYIN ÇÜNKÜ…İş görüşmesine giderken fazla koku kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Ergül,
Diğer tatsız bir durumda ise iş görüşmesinde son mülakattasınızdır ve artık işe alınacaksınızdır. Kullandığınız ağır parfüm görüştüğünüz kişi de migreni tetikleyebilir, baş ağrısı yapabilir. İş görüşmeniz verimli geçmez. İş görüşmelerine giderken mümkünse koku kullanmayalım, çok gerekiyor ise soft kokular kullanalım. Kokumuz karşı tarafa bizden önce gitmesin
İŞTE PARFÜME DAİR DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR İşte parfüme dair doğru bildiğimiz yanlışlar ve parfüm seçiminde dikkat edilmesi gerekenler…
PARFÜM NASIL SIKILIR?YANLIŞ: Parfümü havaya sıkıp içinden geçerek sürmeliyiz. 
DOĞRU: Özellikle yaz aylarında parfümü havaya sıkıp altından geçiyoruz. Oysa koku partiküllerinin havada kalma süreleri farklıdır. Sizin havaya sıktığınız parfümle daha sonra oradan geçen bir başkası güzel kokabilir. 
PARFÜMÜ NEREYE SIKILIR?YANLIŞ: Parfüm kulak arkasına sürülmelidir. 
DOĞRU: Parfümü saçlarınız kısa ya da toplu olsun şah damarlarınıza sürmelisiniz. Kulak arkasındaki çukur bölgelere sürmek doğru değildir. Buralar vücudumuzdaki en yağlı bölgelerdir. Kulak arkası derken kastedilen boyundan aşağı inen bölgedir.
Erkeklerde daha çok tercih ettiğimiz genelde kol üzeridir, kadınlarda kol içerisidir. Göğsümüzdeki üçgen bölge, dirseklerimiz ve diz kapağımızın arkası sürülecek doğru yerlerdir. Yaz aylarında sırtı açık bir dekolte giyiyorsak güzel kokmak için sırt bölgesinden de faydalanabiliriz.
KAHVE ÇEKİRDEĞİNİN KOKU ALMAYA FAYDASI VAR MIDIR?YANLIŞ: Kahve çekirdeği kokladıktan sonra daha iyi parfüm seçeriz.
DOĞRU: Koku seçmeden önce kahve koklanmaz çünkü yoğun bir kokusu vardır ve burnu şoklar. Kahve kokladıktan sonra aslında hiç sevmeyeceğiniz bir kokuyu beğenir alır çıkarsınız. 6 kokudan sonra burun yorulur.  
SEÇİM YAPARKEN KAĞIDA PARFÜM SIKILMALI MIDIR?YANLIŞ: Parfümerilerde kağıt üzerinde kokladığınız parfüm, teninizde de aynı şekilde kokar.
YANLIŞ: Kağıttan parfüm koklayarak karar veremeyiz. Muhakkak ten salgısı ile kokuyu buluşturmalıyız. Parfümü burun değil teniniz seçer. Bu yüzden mümkünse öğle saatlerinde sadece sağ ve sol bileğimize kol bilek içerlerimize parfüm sıkalım ve bekleyelim, hemen karar vermeyelim.
Çünkü ilk kokladığınız notalar uçuşkan notalardır bizi yanıltır. Teşekkür edip parfümüz bırakın. En az 3-4 saat sonra hatta mümkünse ertesi gün karar verin bakalım ten ile parfüm harmanlandığında nasıl duracak.
YANLIŞ: Tüm parfümlerin kalıcılığı aynıdır.DOĞRU: Bir parfümün kalıcılığı, içinde ne kadar esansiyel yağ olduğuyla doğrudan ilişkilidir. Hepimizin başına gelmiştir. Birinde çok beğendiğimiz bir kokuyu A markasıdır gider alırız onda durduğu gibi bizde durmaz. Onda bütün gün durabilir bizde durmayabilir. Ten salgımıza uymayabilir, yeme içme alışkanlıkları, uyku düzeni, kullandığımız ilaç, giydiğimiz topuklu ayakkabı bile tendeki kokunun duruşunu değiştirir.
Saç nemliyken saç fırçasına parfüm sıkarak saçımızı taradığımızdave makine kullanmadan kendi haline bırakarak kuruduğunda saç kururken koku partiküllerini içine hapseder. Böylece hem kokunun kalıcılığı fazla olur hem de geçtiğimiz yerlerde iz bırakırız.

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ