Kamuoyu.org

PAÜ’de Karaciğer Naklide Yapılacak

PAÜ’de Karaciğer Naklide Yapılacak
  • SAĞLIK
  • 16 Ağustos 2017
  • PAÜ’de Karaciğer Naklide Yapılacak için yorumlar kapalı
  • 144 KEZ OKUNDU

Pamukkale Üniversitesi () Hastaneleri’nde, böbrek nakillerinin ardından nakilleri de yapılmaya başlanacak.

Hastane Başhekimi ve Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. , “11 yıldır böbrek nakli yapıyoruz. Karaciğer nakli için gerekli şartları oluşturduk, başvurumuzu yaptık ve ruhsatımızı aldık. Böbrek naklinde kendini kanıtlamış bir hastane olarak karaciğer naklini de yapacak olmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Türkçüer gerekli başvuruları yaparak ruhsat aldıklarını söyledi. Artık Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi karaciğer nakli de yapacak.

Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Murat Özban ve Doç. Dr. Ali Kağan Gökakın ile birlikte açıklama yapan Türkçüer, “Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak yaklaşık 11 yıldır organ nakli merkezimizde böbrek nakli yapmaktaydık. Merkezimizde genel cerrahi servisinin de desteğini de arkamıza alarak karaciğer nakli de yapmaya başlayacağız. Nakil için gerekli şartları oluşturup, ilgili başvurularımızı gerçekleştirdik. İki aşamalı değerlendirmelerden sonra karaciğer nakil yapabilme ruhsatını da almaya hak kazandık. Ege Bölgesi ve Türkiye çapında böbrek naklinde kendini kanıtlamış bir üniversite hastanesi olarak, Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri’nde artık karaciğer naklini de yapacak olmanın memnuniyeti ve heyecanını taşımaktayız. Böbrek naklinde elde ettiğimiz başarıları, karaciğer nakli operasyonlarında da devam ettireceğimizi düşünüyorum” dedi.

Organ Nakli Merkezi Sorumlu Müdürü Doç Dr. Murat Özban ise, “11 yıldır yaptığımız böbrek nakli operasyonlarımızın verdiği tecrübe ile karaciğer naklinde de gerek altyapı olarak gerekse bilgi birikimi ile hızla başarıya ulaşacağımıza inanıyorum. Bölgemize, ilimize, üniversitemize ve faydalanacak hastalarımıza hayırlı olsun. Merkezimize karaciğer nakil ünitesinin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Doç. Dr. Ali Kağan Gökakın ise, alınan eğitimler ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda, karaciğer nakil ruhsatı almaya hak kazandıklarını belirterek, özellikle hepatit, siroz ve tümörlü hastalar için organ naklinin en büyük ümit ışığı olduğunu sözlerine ekledi. Gökakın, kurulacak  ünitede kadavradan nakilin yanı sıra canlı donörlerden yapılacak nakillere uygun bir ünite olacağını ve daha hızlı sonuç elde edilebileceğini sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ