Kamuoyu.org

Peşmerge Meclisi Bastı.

Peşmerge Meclisi Bastı.
  • GÜNDEM
  • 30 Ekim 2017
  • Peşmerge Meclisi Bastı. için yorumlar kapalı
  • 254 KEZ OKUNDU

Şoka uğratan anlar! Barzani istifa edince…

’ın kuzeyinde silah seslerinin kesilmediği bir akşam geride kaldı. Mesut Barzani’nin koltuğunu bırakmasını istemeyen peşmergeler meclisi Kalaşnikoflarla basıp ateş açtı.

Duhok’un Zaho ilçesinde ise Talabanilerin partisi KYB ile muhalif ’ne ait parti binaları yakıldı. KYB ile Barzani’nin ’si Kerkük hezimetinin ardından birbirlerini ihanetle suçluyordu. Goran Hareketi ise, açık bir şekilde Barzani’nin istifa etmesini istiyordu.

Irak güçleri karşısında yaşadığı hezimetin ardından Mesut Barzani’nin koltuğunu bırakmasıyla,  olağanüstü bir günü geri bıraktı. İstifanın yankıları ise sürüyor.

08.40 : Parlamentodaki olaylar sırasında kimliği bilinmeyen kişiler, içeride mahsur kalan gazetecilere saldırdı. haberciler uzun süre dışarı çıkabilmek için bekledi.

08.35 : Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Türkiye’ye ihraç edilen petrolün geçtiği sınır kapılarının kontrolünü alacaklarını söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile telefonda görüşen İbadi, “Federal güçlerin, ülke geneline ve Türkiye’ye ihraç edilen petrolün geçtiği sınır kapılarında kontrolü sağlaması gerekir. Bu gerçekleşmezse kriz derinleşir” dedi.

08.00 : Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani’nin istifa etmesi, Erbil ve tüm Irak’ta deprem etkisi yarattı. Barzani’nin istifa mektubunun yerel parlamentoda onaylanmasının ardından protestocular meclisi bastı.

ajansı, Barzani’nin göreve devam etmesini isteyen eylemcilerin yerel parlamentoda ateş açtıklarını bildiriyor. Ellerinde Kalaşnikoflarla meclise giren peşmergeler, ‘Başkanımız Barzani’ sloganları attı.

Goran-Değişim Hareketi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, bazı milletvekillerinden parlamento binasında mahsur kaldığı duyuruldu. Yerel kaynaklar, binada mahsur kalan milletvekillerinin olayların yatışmasıyla güvenli bir şekilde tahliye edildiğini aktarıyor.

Peşmergeler Meclisi Bastı

Parti binaları ateşe verildi

07.45 : Talabanilerin partisi  Yurtseverler Birliği (KYB) ile Barzani’yi istifaya davet eden muhalif Goran Hareketi’ne bağlı binalar ise, ateşe verildi. Duhok’un Zaho ilçesindeki parti binaları, göstericiler tarafından yakıldı.

Kerkük’ün kaybedilmesiyle başlayan süreçte, Barzani’nin Kürdistan Demokrasi Partisi (KDP) ile KYB arasında karşılıklı suçlamalar vardı. Hezimetten birbirini sorumlu tutan taraflar, ‘ihanet’ suçlamalarında bulunuyordu.

Muhalif Goran Hareketi ise, Barzani’nin koltuğunu bırakmasını istiyordu.

Peşmergeler Meclisi Bastı

Hezimetin hikayesi

07.50 : Yaklaşık bir yıl süren mücadelenin ardından tüm önemli kentlerini kanlı terör örgütü IŞİD’den temizleyen Irak’ta, 25 Eylül’deki referandumu ülkeyi alt üst etti. IŞİD’in Musul’u alması üzerine Irak ordusunun bölgeden çekilmesi Kerkük ve diğer kentlerin Barzani kontrolüne geçmesini sağlamıştı. Barzani, Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin birlikte yaşadığı Kerkük’ü referanduma dahil etti.

Uluslararası uyarılara ve yönetiminin restine rağmen bağımsızlık referandumunda ısrar eden Barzani, üç hafta sonra büyük bir hezimet yaşadı.

Irak ordu birlikleri, Kerkük ve diğer şehirlerden çekilmesi için Barzani’ye verdiği sürenin dolmasıyla harekete geçti. Yaklaşık 24 saatlik bir sürede peşmerge kaçtı, tartışmalı bölgeler yeniden Bağdat yönetiminin kontrolü altına girdi. Kerkük’ün yanında Sincar, Tuzhurmatu ve Hanekin bu noktalardan bazıları.

07.40 : Mesut Barzani’nin istifasıyla başlayan gelişmeleri gün boyu canlı blogla aktaracağız.

Kaynak: Milliyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ