Kamuoyu.org

Petrol Karşılığı Maaş.

Petrol Karşılığı Maaş.
  • GÜNDEM
  • 27 Kasım 2017
  • Petrol Karşılığı Maaş. için yorumlar kapalı
  • 166 KEZ OKUNDU

hükümeti, yönetimiyle sürdürülen görüşmelerde, bölgedeki ve çalışanların maaşlarının ödenmesi karşılığında petrol üretimi ve denetiminin kendisine bırakılmasını istedi.

Haşdi Şabi desteğinde Kerkük dahil tartışmalı bölgelerin büyük bölümünü ele geçiren merkezi  yönetimi, federasyondan geriye dönüş sinyali verdi. Merkezi yönetim, “” yerine “” ifadesini kullanırken, bölgedeki memur ve çalışanların maaşlarının ödenmesi karşılığında Kürt yönetiminden, petrol üretimi ve denetimini Bağdat’a bırakmasını şart koştu.

ABD’nin girişimiyle askeri harekatı durdurup Kürt Bölgesel Yönetimi’yle diyalog arayışına giren Bağdat yönetimi, sınır kapıları, havaalanları ve petrol bölgelerinin merkezi yönetime devri konusunda ısrarını sürdürüyor. Masada görüşmeler sürerken Bağdat’ın Kürt bölgesine yönelik söylemi de değişti. Bağdat hükümeti, referandum sonrasında bölgesel Kürt yönetimini sorgulayan bir  kararlar aldı. Alınan anayasal kararlar arasında, “Federal Kürdistan” adının “Kuzey Irak”, “Kürt vilayetleri” tanımının ise “Kuzey Irak vilayetleri” olarak değiştirilmesi dikkat çekti.

Talepler artıyor

Bağdat yönetiminin bu girişimine, Kürt yönetimi tepki gösterirken, ’deki Kürt Parlamentosu’unun KDP’li üyesi Ferset Sofi Bağdat’ın “Kuzey Irak” tanımlamasının Irak Anayasası’na aykırı olduğunu savundu.

Irak ordusuyla Peşmerge kuvvetleri askeri yetkilileri arasında cephede başlayan çatışmasızlık görüşmeleri, yerini, siyasi heyetler arası temaslara bıraktı. Sınır kapıları ve petrol konusundaysa anlaşma sağlanamadı. Masada anlaşma sağlanamayınca Irak ordusu ve Peşmerge güçleri de cephe gerisine çekilmedi. Bağdat, Kürt yönetiminden, “sınır kapıları, havaalanları ve petrol sahaları”nı kısa süre içinde merkezi yönetime devretmesini istiyordu.

Kerkük, bu taleplere direnirken Bağdat’tan tutumu yumuşatan bir açıklama daha geldi. Irak Bakanlar Kurulu Sözcüsü Mehdi Allak, Kürt yönetiminin petrol üretimi ve denetimini Bağdat yönetimine teslim etmesi halinde, bölgedeki memur maaşlarının ödeneceğini açıkladı. Bağdat ile Erbil arasında yaşanan sorunların diyalog yoluyla çözüleceğini ifade eden Allak, “Irak Anayasası ve yasalar, sorunların çözümü, özellikle de tartışmalı bölgelerle ilgili belirleyici olmalıdır” dedi.

Petrol Karşılığ Maaş

Yeni boru hattı

Irak yönetimi, Kerkük’ten Ceyhan’a giden yeni bir petrol boru hattı inşa etmeyi planladığını açıkladı. Yeni boru hattının Kerkük-Ceyhan arasındaki boru hattının zarar gören kısmının yerini alacağı ifade edildi.   ajansına göre, petrol boru hattının Beyci bölgesinden başlayarak Türkiye sınırındaki Peşhabur bölgesine kadar uzanacağı belirtildi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ