Kamuoyu.org

PYD Korktu! Yasak Bölge İlan Edildi

PYD Korktu! Yasak Bölge İlan Edildi
  • GÜNDEM
  • 04 Temmuz 2017
  • PYD Korktu! Yasak Bölge İlan Edildi için yorumlar kapalı
  • 115 KEZ OKUNDU

Türkiye’nin Azez-Tel Rıfat hattında artan hareketliliği ’yi korkuttu. 17 Nisan Barajı ve çevresini olarak ilan etti.

Türkiye’nin olası Afrin operasyonuna karşı hazırlığı PKK’nın Suriye kolu PYD’de paniğe neden oldu. 250 metre uzunluğunda 3’er tünel kazan PYD Afrin’de inşa edilen 17 Nisan Barajı ve çevresini yasak alan ilan etti. Barajın batısında kalan dağların eteğinde üç su türbini PKK tarafından sığınağa dönüştürüldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin olası bombardımanı ihtimaline karşı dizayn edilen tüneller içerisinde ilk yardım ve küçük çaplı ameliyat üniteleri bulunuyor. Bol miktarda gıda maddeleri depolanan her 3 tünelin ortak bağlantısı bulunuyor. Tünel girişlerinde uzun menzilli silahlar yerleştiren PYD, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu ittifakının olası bir harekatı durumunda karşılık vermeyi planlıyor.

Afrinde PKK muhaliflerinin sindirme amaçlı kullandığı hapishaneye ait fotoğraflar ortaya çıktı. Afrin-Raco bölgesindeki cezaevinde işkencelere maruz kalan siviller Türkiye için çalışmakla suçlanıyor. Afrinde Esed rejimi ve sonrasında Rusya ile işbirliğine giden PKK terör örgütü muhalif gördüğü 1500 sivili kaçırdı. Sivil bölgelere ve Türk askeri noktalarına dönük PYD tacizlerinin artması sonucu sürekli tetikte bekleyen Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin, Tel Rıfat, Minak’ta işgalci durumundaki PYD’lilerde paniğe yol açtı. Afrin-Raco’da faaliyete geçirilen hapishanede son 15 günde 70’ten fazla Afrinli sivil ÖSO ile birlikte Türkiye’ye ajanlık yaptığı gerekçesiyle çeşitli işkencelere maruz kalıyor. Afrinlilerin sorgulamasına Suriye Muhaberatı ile bazı batılı ülke servisleri de katılıyor.

PYD’nin Afrinden Kilis’teki sınır birliklerine yaptığı taciz atışlarına, anında cevap verildi. Sınırda konuşlanmış Fırtına obüs topları ve çok namlulu roketatarlar ile PYD mevzileri dün akşam saatlerinde vuruldu. PYD mevzilerine 20’ye yakın atış gerçekleştirildi. Top atışlarının sesleri Kilis kent merkezinden de duyuldu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ